Haber

ABD basını: Blinken, Katar’dan El Cezire’nin İsrail hakkındaki söylemini yumuşatmasını istedi

ABD merkezli internet haber portalı Axios’un kaynaklarına dayanarak verdiği haberde Blinken şunları söyledi: Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdulrahman Al Thaniile yaptığı görüşmede böyle bir talepte bulunduğu kaydedilirken, pazartesi günü ABD’deki Yahudi cemaatinin liderlerine bu adımı bildirdiği bildirildi.

Portala göre WashingtonYönetim, El Cezire’nin muğlak yorumları nedeniyle İsrail ile Filistin Hamas hareketi arasındaki çatışmanın yeni ve daha da büyük bir boyuta ulaşmasından endişe ediyor.

Axios, kanalın bağımsız çalıştığını iddia etmesine rağmen doğrudan Katar hükümeti tarafından finanse edildiğini iddia ederken, İsrail daha önce televizyon kanalını Hamas’ın ‘propaganda aracı ve sözcüsü’ olmakla suçlamıştı.

Aynı zamanda Katar Başbakanı ile yaptığı görüşmede Blinken, ülkeden İsrail’e yönelik provokasyonlarla dolu El Cezire haberlerinin hacminin azaltılmasını da istedi ancak ABD Dışişleri Bakanı şunu iddia etti: ‘ İsrail karşıtı sert söylemKonuyla ilgili herhangi bir örnek vermediği de belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde başkent Doha’da Dışişleri Bakanı Hakan FidanKatar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani ile Gazze Şeridi’ndeki gelişmeleri değerlendiren Al Thani, Filistin-İsrail ihtilaflarında çifte standartlı yaklaşımları tamamen reddettiklerini belirterek, ” Sivillerin öldürülmesi bir taraftan kınanıp diğer taraftan haklı gösterilemez.“dedi.

Gazze Şeridi’ne yönelik toplu cezalandırma politikalarını kınadıklarının altını çizen Al Thani, ” Bu krizde çifte standart yaklaşımlarını tamamen reddediyoruz. Sivillerin öldürülmesi bir taraftan kınanıp diğer taraftan haklı gösterilemez.“dedi.

Al Thani, Katar’ın kim olursa olsun sivillerin hedef alınmasına karşı sarsılmaz bir duruşa sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Gazze Şeridi’nde yaşayan halka yönelik zulmün sona ermesi için yeterli evet oyu bulamıyoruz. İnsani yardım konusu siyasallaştırılarak yaptırım aracına dönüştürülmeye çalışılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu