Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Xi ve Biden önümüzdeki aylarda görüşebilir

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile dün Başkent Pekin’de yaptığı görüşmeye ilişkin ABD basınına açıklamalarda bulundu.

Görüşmenin ikili ilişkilere istikrar getirmesini umduğunu belirten Blinken, şöyle konuştu: “Başkan Biden, hem Çin hem de ABD olarak ilişkileri sorumlu bir şekilde yönetme yükümlülüğümüz olduğuna inanıyor. Bu ziyaret bununla ilgiliydi. Bu, hükümetimizin üst düzeylerinde bazı iletişim kanallarını yeniden kurmak, bir dizi konuda sahip olduğumuz gerçek farklılıklar hakkında konuşabilmekle ilgiliydi.”söz konusu.

Blinken, toplantının aynı zamanda iki ülkenin karşılıklı çıkarlarına uygun olduğunda işbirliği yapmanın yollarını bulabilecekleri alanlar olup olmadığını görmekle ilgili olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, önümüzdeki aylarda Çin ve ABD arasında daha fazla üst düzey temas olabileceğini ifade ederek, şunları söyledi: “Yönetimden bazı arkadaşlarım Çin’e gidiyor, Çinli yetkililer ABD’ye geliyor. Meslektaşım Dışişleri Bakanı Qin Gang’ı Washington’a davet ettim. Kabul etti, bu yüzden bunu gelecekte ayarlayacağız. Ama sonuçta, Lider Biden ile Xi arasındaki başkanlık ortası temasının yerini hiçbir şey tutamaz. Dolayısıyla beklentim, bunu önümüzdeki aylarda göreceğimiz yönünde. Bu sohbetleri sürdürmeleri gerçekten çok değerli. Lider Biden, Lider Xi’yi yıllardır tanıyor. Her ikisi de başkan yardımcısıyken, Obama yönetiminde birlikte çok zaman geçirdiler. Doğrudan temas halinde olmaları çok önemli.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu