Ekonomi

Avrupa laboratuvarları çip inovasyonu için 2,7 milyar dolar destek alıyor

Aralarında Belçika’daki imec’in de bulunduğu Avrupa’nın önde gelen araştırma laboratuarları, Avrupa Çip Yasası kapsamında 2.5 milyar € (2.72 milyar $) tutarında önemli bir mali destek almaya hazırlanıyor. Çarşamba günü açıklanan finansman, gelişmiş bilgisayar çiplerinin geliştirilmesi ve test edilmesine adanmış bir pilot hattın kurulmasını kolaylaştıracak.

Avrupa Birliği’nin 2023 yılında 43 milyar Avroluk bir bütçeyle açıkladığı Çip Yasası, yerel çip üretim endüstrisini desteklemeyi amaçlıyor ve COVID salgını sırasında yaşanan kıtlıkların ardından yarı iletken sektörlerini güçlendirmek isteyen Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin benzer girişimlerine bir yanıt niteliği taşıyor.

Merkezi Belçika’nın Leuven kentinde bulunan Imec, 2 nanometre altı çipler için pilot hatta ev sahipliği yapacak ve Avrupalı endüstri oyuncuları, akademik kurumlar ve yeni girişimcilerin en ileri çip üretim teknolojilerine erişmeleri için bir platform sağlayacak. Bu tür teknolojilerin maliyeti genellikle bireysel kuruluşların test veya geliştirme amacıyla karşılayamayacağı kadar yüksek olacaktır.

TSMC, Intel (NASDAQ:INTC) ve Samsung (KS:005930) gibi büyük çip üreticileri bu yıl ve önümüzdeki yıl 20 milyar Avro’ya kadar mal olabilecek 2 nanometre çipleri ticari üretim tesislerinde piyasaya sürmeye başlarken, Avrupa Ar-Ge hattı daha da sofistike çip nesillerini geliştirmeye odaklanacak. Bu hat hem Avrupalı hem de uluslararası ekipman ve malzeme şirketlerinin araçlarıyla donatılacak.

imec CEO’su Luc Van den Hove, yatırımın önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Bu yatırım, hacimleri ve öğrenme hızını iki katına çıkarmamızı sağlayacak, inovasyon hızımızı arttıracak, Avrupa çip ekosistemini güçlendirecek ve Avrupa’da ekonomik büyümeyi destekleyecek.” NanoIC pilot hattının otomotiv, telekomünikasyon, sağlık ve daha fazlası dahil olmak üzere Avrupa çapında çeşitli endüstrileri destekleyeceğini de belirtti.

Finansman, çeşitli AB programlarından ve Belçika’daki Flanders hükümetinden gelen toplam 1.4 milyar Euro’luk katkıları birleştiriyor ve önde gelen ekipman üreticisi ASML (AS:ASML) de dahil olmak üzere endüstri katılımcılarından 1.1 milyar Euro daha geliyor.

Girişime katılan diğer araştırma enstitüleri arasında Fransa’dan CEA-Leti, Almanya’dan Fraunhofer, Finlandiya’dan VTT, Romanya’dan CSSNT ve İrlanda’dan Tyndall Enstitüsü yer alıyor.

Bugüne kadar sadece STMicroelectronics’in Crolles’de yeni bir tesis için Fransa’dan 2.9 milyar Euro tutarında yardım alması onaylandı. Bu arada Intel ve TSMC, bu yıl içinde Magdeburg ve Dresden’deki tesislerin inşasına başlamak üzere Alman devletinden milyarlarca Euro tutarında yardım almak için AB’den onay bekliyor.

Duyuru sırasında döviz kuru 1$ 0,9206 €’ya eşitti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu