Haber

Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile Katar’da kurduğu temasın gerçek olduğunu ve ardının getirilmesi gerektiğini belirterek, “Bununla da kalınmamalı, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile de görüşme vasatı açılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade oluşturulmalıdır.” dedi.

Bahçeli, MHP TBMM Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ihanetin, berbatlığın, hata işlemenin, insan öldürmenin hak olmadığını; bunların hepsinin hukukun direkt konusu olduğunu vurguladı.

Kişi hak ve hürriyetine, yeniden ferdî mahiyette söz ve niyet özgürlüğüne, bir diğerinin güvenlik ve hürriyet sonlarını ihlal etmediği sürece, amasız, ön kuralsız bağlı, saygılı ve sadık olduklarını belirten Bahçeli, bu hakların şahsî olmaktan çıkıp kolektif bir özelliğe büründüğü andan itibaren itiraz etmeleri ve karşı çıkmalarının kaçınılmaz olacağını kaydetti.

Devlet Bahçeli, “Küfür bir hak değil ahlak meselesidir. Terör bir hak değil ağır bir insanlık hatasıdır. Geldiğimiz bu kademede merakımız şudur: Temel hak ve hürriyetler ekseninde mangalda kül bırakmayan çevrelerin asıl varmak ve ulaşmak istediği yer neresidir? Kelamda büyük Kürdistan’ın kurulması bu çürümüşlere göre bir hak mıdır? Emperyalizmin maşası olmak, küresel cinayetlere sessiz kalmak, insan onurunun ayaklar altına alınmasına tepkisiz durmak bir hak mıdır? Yoksa bir hayasızlık mıdır?” sorularını yöneltti.

ABD’nin 10 Kasım 2022’da Litvanya’da “Dünya Özgürlükler Kongresi”ni toplayıp amaç ülkelerin muhaliflerini birebir potada buluşturmasının, “tescilli terörist” olarak nitelendirdiği Enes Kanter’in oraya katılmasının ve bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iftiralara maruz kalmasının bir hak mı yoksa düşmanca bir kampanya mı olduğunu soran Bahçeli, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Televizyon ekranlarında sabitleşmiş düzmece ve sabit fikirli kelamda yorumculara, kerameti kendinden menkul cehil uzmanlara, ‘aydınım’ diye ortalıkta gezinip fecrimizi ve nefesimizi kesmeye odaklanmış şarlatanlara bilmediğimiz hangi hak ve hukuk tabanında katlanmak, dayanmak mümkün ve mümkündür? Türkiye düşmanlarıyla gayret, ihanete vücut olmuş küme, örgüt, oluşumlara direnme hem hakkımız hem de sonuna kadar vazifemizdir. Türk milleti hakkını yedirmeyecek, haksızlığa boyun eğmeyecektir. Şayet hakkımızı aramazsak, şayet hakkımızdan vazgeçersek, şayet hain emellerin hak telaffuzlarının altında kalırsak evvel gururumuzdan, sonra da vatanımızdan yoksun olacağımız bir tarih gerçeği halinde karşımıza çıkacaktır.”

“İki partinin (CHP ve İYİ Parti) HDP’den ne farkı vardır?”

Devlet Bahçeli, tek bir teröristin yaşamasına dahi artık göz yumamayacaklarını ifade ederek, “Terör örgütleriyle, yemlendikleri arpalıklarla, arkasında duran ahlaksızlarla tarihi bir hesaplaşmanın içindeyiz.” diye konuştu.

19 Kasım 2022 gecesi icra edilen Pençe-Kılıç Harekatı’nın, Türkiye’nin ve Türk milletinin hukuki ve meşru bir hakkı olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu harekata karşı gelen, bu harekatın durdurulmasıyla ilgili dünyaya çağrı yapan HDP, TBMM’ye sızmış düşman bakiyesidir. Böylesi parti görünümlü bir örgütün siyaset hayatımızda bulunması haksızlıktır. Bu bölücü şebeke kapatılmasın da Hazineden aldığı yardımlarla teröristlere para aktarmaya devam mı etsin? Buna göz mü yumalım? Fahiş adaletsizliğe sesimiz çıkmasın mı? Anayasa Mahkemesinin hala neyi beklediğini sormayalım mı? HDP, Türk siyasetine tuzaklanmış vakit ayarlı bombadır. Bu bomba ya bombacıların elinde patlayacak ya da patlatılacaktır. 2023 yılında bölücü siyasete artık son verilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP ile CHP’nin siyasetleri, tıynetleri ve niyetlerinin aynı olduğunu, melanet hedeflerinin de aynı kavşağa açıldığını belirten Bahçeli, “Öldürülen teröristlere baş sıhhati dilemek, Türk askerini suçlamak, Türkiye’nin karşı cephesinde konuşlanmak bir hak değil habisliktir, hainliktir, hafifmeşrepliktir. HDP ile iş tutup aynı iptidai gayeler etrafında toplanan herkes bu sözümün aracısız muhatabıdır. İstiklal Caddesi’nde kirli bir tertip olduğunu, bu kanlı akının 2023 seçimleri için siyasi bir mahiyet taşıdığını argüman ve tabir edenler bu milletin evladı olamazlar, bu vatanın sahibi olamazlar, al bayrağın gölgesinde de duramazlar.” ifadesini kullandı.

Bahçeli, İYİ Parti’li bazı yöneticilerin de CHP’lilerin tavrı ve tutumuyla hareket ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bu iki partinin HDP’den ne farkı vardır? Bir CHP’li çıkıp ‘teröristin PKK üyeliği muamma’ diyebiliyor. Bir İP’li çıkıp, ‘Ne kanıt var?’ diye sorabiliyor. Bir başka ucube de İstiklal Caddesi saldırısını hükümetin düzenlemiş olabileceğini iddia edebiliyor. PKK/YPG’li teröristler yakalanmış ve her şeyi itiraf etmişken, zillet ittifakının teröristlere avukatlık yapması, terörizmin dümen suyuna girmesi utanç verici bir alçalmadır. Teröriste tek bir şey söylemeyen yahut söyleyemeyen CHP’li grup başkan vekilleriyle bazı milletvekillerinin HDP ile el ele tutuşup terörle mücadelede muazzam işler yapan İçişleri Bakanımıza saldırmaları, hükümeti karalamaya çalışmaları siyasi namus ve milli onur yokluğunun apaçık işaretidir. İçişleri Bakanımıza ‘alçak’ diyen, haksız suçlamalarda bulunan, surda gedik açmak için çırpınan, kale duvarlarını yıkmak için dinamit görevi yapan, PKK/YPG adına saldıran terör sevicilerin topu, aşağıların aşağısıdır, alçaktır, namerttir. TSK’ye iftira atanların alayı birden düşman saflarında paralı askerliğe talip olmuş müptezellerdir.”

“Türkiye’nin iç politikası, ABD’nin dış politikasıdır”

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Türkiye’nin bugün “zillet partileri”nin neden olduğu birçok tehlikeyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

“Biz devletimizin de hükümetimizin de güvenlik güçlerimizin de milletimizin de her kural altında yanındayız, hodri meydan, canımızla, kanımızla arkalarındayız” diyen Bahçeli, “Buradan teröristlere ve destekçilerine açık açık sesleniyorum: Ölünüzü, dirinizi, her gün birinizi, bir gün hepinizi müstahak olduğunuz sonuçlarla billahi yüzleştireceğiz. Taviz, teslimiyet, geri dönmek, geriden bakmak yoktur; hakkımızı, hukukumuzu ve huzurumuzu çiğnetmek asla kelam konusu olmayacaktır.” sözlerini sarf etti.

Pençe-Kılıç Harekatı’nın, teröristlerin kafalarına demir yumruk gibi indiğini vurgulayan Bahçeli, terör örgütünün barınak, sığınak, mağara, tünel, depo ve inlerinin tahrip ve imha edildiğini anlattı. Devlet Bahçeli, şu görüşleri paylaştı:

“İşin özünde bizim terörle gayretimiz global güçlerle gayrettir. PKK/YPG’yi eğitip donatan, para ve silah yardımıyla destekleyen başta ABD olmak üzere, fail ülkeler Türkiye’nin karşısındadır. Pençe-Kılıç Harekatı’ndan bir gün önce, ABD’nin Özel Kuvvetler Kumandanı’nın teröristlerin kelamda mezuniyet merasimine katılıp nasıl olduğu aşikâr olan kelamda başarılarından ötürü gurur duyduklarını açıklaması, sırf skandal değil müttefiklik hukukuna saplanmış yeni bir hançerdir. Klasikleşmiş bir sözle söylersek, Türkiye’nin iç politikası, ABD’nin dış siyasetidir. Devşirilmiş zillet ittifakı da bu dış siyasetin tutsak alınmış uydusudur.”

ABD’nin Türkiye’ye açık cephe aldığını söyleyen Bahçeli, bu cepheyi gördüklerini, “reste rest” diyecek mertliği ve yürekliliği sonuna kadar gösterdiklerini vurguladı. Bahçeli, “Kalemizi içten çökertmek isteyen Amerika’nın gayrimeşru paryalarına Türk milletinin asaletiyle yanıt vereceğimizden, 2023’te bunların hakkından demokrasinin imkanlarıyla geleceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Cumhur İttifakı, Çanakkale müdafaasıdır, Türkiye’yi geçmeye çalışanlara müsaade etmeyecektir. Kahraman TSK’mizi duayla ve gönülden destekliyoruz. Dökülen her kanın hesabının sorulacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Devlet Bahçeli, İstiklal Caddesi’nde yapılan kanlı hücumun hesabı nasıl sorulmuşsa Karkamış ve Öncüpınar Hudut Kapısı bölgesine yapılan taarruzların hesabının da misliyle sorulacağına işaret ederek, bu ataklarda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

“FETÖ ile irtibat ve ilişkisi titizlikle araştırılmalı”

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış temaslarına ait “Sayın Cumhurbaşkanımızın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile Katar’da kurduğu temas doğru bir temastır, bize göre arkası getirilmelidir. Bununla da kalınmamalı, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile de görüşme vasatı açılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade oluşturulmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Mısır, Suriye ve Irak ile tarihten gelen çok güçlü bağları bulunduğuna işaret eden; doğrudan ikili görüşmeleri Türkiye başlatamazsa bozguncuların arayı iyice bozacağını anlatan Bahçeli, Türkiye’nin komşularıyla yapan, müspet, geliştirici ve samimi diyaloglar kurmasının tıpkı vakitte 2023’ün hedefleriyle de müzahir olduğunu söyledi.

Devlet Bahçeli, öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Borsasına yönelik cürüm oluşturan açıklamalarını kabul etmediklerini belirterek, “Yatırımcıları korkutan, İstanbul Borsasının cazibesine ve saygınlığına gölge düşürmeye tevessül eden Kılıçdaroğlu sorumsuzdur, şuursuzdur. İstanbul Borsasının yükselişi devam edecek, önü de ardına kadar açık olacaktır. Borsaya bizim güvenimiz tamdır.” sözünü kullandı.

Zincir marketlerde gün çok yapılan artırımların, toplumsal ve ekonomik huzura tahammülsüzlük olduğunu söz eden Bahçeli, Ticaret Bakanlığının, fırsatçıların üzerine kararlılıkla gideceğinden, fiyat etiketlerini şişirenlerden isimli ve idari manada hesap soracağından kuşku duymadığını lisana getirdi.

Bahçeli, “Sürekli zam yapan zincir marketlerin FETÖ ile irtibat ve ilişkisinin titizlikle araştırılması gerektiğine de inanıyoruz. Milletimizin sırtına zam kamburu yerleştirmek isteyenler her yerde bizi karşılarında bulacaktır. Bu açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir.” diye konuştu.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu