İş

Batı Virginia ESG kara listesini genişletiyor, dört finans devini hedef alıyor

Batı Virginia, fosil yakıt endüstrisini boykot ettikleri iddiasıyla eyalet işlerinde kısıtlamalarla karşılaşabilecek finans şirketlerinin listesini genişletti. Eyaletin saymanı Riley Moore bugün yaptığı açıklamada Citigroup, NYSE:HSBC, TD Bank ve NASDAQ:NTRS’nin eyaletin ESG kara listesine eklendiğini duyurdu.

Bu hamle, Cumhuriyetçi yetkililer ile finans kuruluşları arasında çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) hususlarının iş uygulamalarına entegrasyonu konusunda süregelen çatışmanın bir parçasıdır.

2002’de beş firmayla başlayan liste, geçerli bir iş nedeni olmaksızın kömür, petrol veya doğal gaz kuruluşlarıyla iş yapmayı reddettiği veya sınırladığı bildirilen şirketleri tanımlamak için kullanılıyor. Moore’un ofisi, firmaların kamuoyuna yaptıkları bu tür açıklamaların kara listeye dahil edilmelerinin temelini oluşturduğunu belirtiyor.

Duyuruya cevaben Northern Trust sözcüsü, şirketin fosil yakıt enerji şirketlerine yatırım yapmayı yasaklamadığını açıklayarak, Şubat 2024 itibariyle geleneksel enerji sektörüne yaklaşık 52 milyar dolar yatırım yaptıklarını vurguladı.

Benzer şekilde, ABD’deki HSBC’nin bir sözcüsü de e-posta yoluyla bankanın enerji şirketlerini boykot etmek yerine onlarla birlikte çalışmayı hedeflediğini ve enerji sektöründeki müşterilere kurumsal kredi ve sermaye piyasası işlemleri için destek sağlamaya devam etmeyi planladığını bildirdi.

Citigroup konuyla ilgili yorum yapmamayı tercih ederken TD Bank da yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

Bu finans kuruluşlarının Batı Virginia’nın ESG kara listesine eklenmesi, eyaletin fosil yakıt endüstrisinin önemi konusundaki duruşunun ve muhafazakar eyaletler ile Wall Street firmaları arasında ESG politikaları konusunda artan gerilimin altını çiziyor.

Finans şirketleri aynı zamanda yeni fosil yakıt projelerini finanse etmeyi durdurmalarını isteyen çevre aktivistleri ve yatırımcıların baskısıyla da karşı karşıya ve bu da onları iklim değişikliği ve sosyal sorunların ele alınmasında finansın rolüne ilişkin daha geniş bir tartışmanın merkezine yerleştiriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu