İş

Biliğini satıp iş kuran 3 çocuk annesi 15 kişiye istihdam sağladı

Biliğini satıp iş kuran 3 çocuk annesi 15 kişiye istihdam sağladı

KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş’ta 3 çocuk annesi girişimci kadın kolundaki bileziğini kırarak sim sarma işine başlayarak 15 kadına istihdam sağladı.

Onikişubat ilçesine bağlı Fatih Mahallesi’nde oturan 3 çocuk annesi 37 yaşındaki Leyla Bekerici, konutta sim işleri yaparak mesleğini ilerletti. İşinden kazandığı parayla bir bileklik alan Bekerici, kendi atölyesini kurmak için harekete geçti. Bir süre kendi başına çalışan 3 çocuk annesi, 2 yıl önce aldığı bileziğini 9 bin TL’ye takas ederek atölye açtı. Müşterilerinin artmasıyla birlikte yoğun bir şekilde çalışmaya başlayan kadın girişimci, 15 kadına istihdam sağladı.

13 yaşından beri gümüş iplikle uğraştığını belirten Leyla Bekerici, “Genç yaşta aşık olduğum, padişahlara, saraylara hayran olduğum bir işti bu. padişahlar simlerle değil altın tellerle yaptı.13 yaşımdan beri çalışıyorum ve gerçekten tutkuyla geliştirmeye çalıştığım bu işi devam ettirmek için 15 arkadaşımızla 2 yıl profesyonel olarak çalışarak büyüdük, küçük bir atölye ile.

büyümeye devam edeceğiz

Bekerici, “Bu işe başladığımda evde yaparak kazandığım bir bileziği takas ederek bu küçük atölyeyi açtık. 9 bin lira civarındaydı. İnşallah büyümeye devam ederiz. Hayallerimizi gerçekleştirmeyi ve tanıtmayı hedefliyorum.” genlerimizde olan, geleneğimiz olan bu personeli tüm dünyaya “Perdeleri, Osmanlı motiflerini aklınıza gelebilecek her yere işleyebiliriz. Eşarp, sofra takımı, yemek takımı, yatak örtüsü, seccade yani bir kızın çeyizinde olması gereken her şey burada işleniyor” dedi.

Her işin kendine göre zorlukları olduğunu ifade eden Bekerici, “Biz maliyetli bir iş yapıyoruz ve her zaman risk almak durumunda kalıyoruz. Ancak zevk alarak yaptığımız her işte geriye gitmiyoruz. İleriye doğru ilerliyoruz. Bu çok güzel bir şey. duygu.özellikle kadınlar başarmayı çok seviyor.bunda da başardığımızı görüyoruz.ilk amacım dün kendi geleneğimizi dünyaya tanıtmak.çünkü bu çok zor,şık ve şık bir kadro.tam olarak padişahları anlatıyor bence Sarayların.Bütün dünya da bunu unutmasın.Kimse boş durmasın.Kimse boş durmasın.Hem bizim kalkınmamız hem de çevremizin kalkınması için.Ülkemizin kalkınması için çalışmalı, üretmeli ve başarmalıyız. Hem de ülkemizin kalkınması için.

korgan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu