Haber

Birleşik Kamu-İş Başkanı Balık: Türkiye’nin Her Yerinde Yabancılara Konut ve Arsa Satışı Yasaklanmalı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Büyükşehirlerdeki konut sayısı nüfusa oranla yeterli değil. Bu süreçte vatandaşlarımız barınma sorunuyla karşı karşıya kalınca konut yasağı geliyor. Arsa satışı dahil yabancılara konut satışı sadece deprem bölgeleriyle sınırlı kalmamalı, Türkiye genelinde süresiz olarak yasaklanmalıdır.” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye genelinde yabancılara konut ve arsa satışının yasaklanmasını talep etti. Balık açıklıyor:

“KİRA FİYATLARI KAMU ÇALIŞANLARININ MAAŞLARINA YAKLAŞIYOR: Ülkemizde yaşanan konut arz sorunu nedeniyle kira fiyatları kamu çalışanlarının maaşlarına yaklaşmıştır. Ülkemizin 11 ilinde yaşanan deprem felaketi ile birlikte konut sorunlarının ve kira maliyetlerinin katlanarak artacağı düşünüldüğünde çok yakın bir gelecekte konut sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağımız tartışılmaz bir gerçektir. AKP iktidarının sadece zenginlerin faydalanabileceği konutları alma imkanları ve ihtiyaç fazlası olarak alınan konutlar fiilen arz-talep istikrarını bozarak konut kira ve fiyatlarını 5 kattan fazla artırdı.

DEPREM KONUT FİYATLARI VE KİRALIKLAR ULAŞILMAZ BİR SEVİYEYE ÇIKACAK: Konut sıkıntısı ve yüksek kiralarla boğuştuğumuz bu süreçte, depremle birlikte onbinlerce binanın yıkılması arz ve talep istikrarını bozacak, özünde yüksek olan konut fiyatları ve kiralar ulaşılmaz boyutlara yükselecektir. Oysa sadece 2022’de İstanbul’da 27 bin 657, Antalya’da 21 bin 354, Türkiye’de 69 bin 371 konut yabancıya satıldı. Bu durumda 2023 yılı sonuna kadar yabancılara satılan konutlar yüzbinleri aşacak ve vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun konut sorunu katlanarak artacaktır.

YABANCILARA KONUT VE ARAZİ SATIŞLARI MİLLİ GÜVENLİK SORUNUNA YÜKSELECEKTİR: Deprem felaketi ile ülkemize gelen binlerce mülteci ve depremden etkilenen milyonlarca vatandaşımızın bölgeyi terk etmesiyle demografik yapı bozulacaktır. Büyükşehirlerde konut sayısının nüfusa göre yeterli olmadığı ve kendi vatandaşlarımızın barınma sorunu ile karşı karşıya kaldığı bu süreçte yabancıya konut satışı yasağı sadece deprem bölgeleriyle sınırlı kalmamalı, ayrıca arsa satışları da dahil olmak üzere tüm Türkiye’de süresiz olarak yasaklanmalıdır.”

yusufelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu