Haber

Bosna Hersek’te seçimden 115 gün sonra hükümet kuruldu

Bosna Hersek’te 115 gün sonra 2 Ekim 2022’de yapılan genel seçimlerin ardından Sosyal Demokrat Parti liderliğindeki bir ittifak, Sırp ve Hırvat partileriyle koalisyon kurarak hükümeti kurdu.

Bosna Hersek’te 2 Ekim 2022’de yapılan genel seçimlerin ardından 115 gün sonra hükümet kuruldu. Sırp partisi Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) ve Hırvat partisi Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) liderliğindeki ittifak çatısı altında toplanan partilerin oluşturduğu hükümet için Temsilciler Meclisi’nde 23 lehte, 19 milletvekili inanç oylamasında ) ve Sosyal Demokrat Parti (SDP). karşı oy kullandı.

Kurulan hükümette, Bakanlar Kurulu Başkanlığı’na Borjana Kristo, Dışişleri Bakanı’na Elmedin Konakovic, Adalet Bakanı’na Davor Bunoza, Sivil İşleri Bakanı’na Dubrovka Bosnjak, Ulaştırma Bakanı’na Edin Forto ve Ulaştırma, Zukan Helez Savunma Bakanı, Zoran Tegeltija Maliye ve Hazine Bakanı olarak görev yaptı. Güvenlik Bakanı olarak Nenad Nesiç, Dış Ticaret ve Ekonomi İşleri Bakanı olarak Stasa Kosarac ve İnsan Hakları ve Göç Bakanı olarak Sevlid Hurtic.

Helez ve Tegeltija’nın da Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılığı yapacakları açıklandı. Güven oylamasının ardından mecliste yeni bakanlar için yemin töreni düzenlendi.

Resmi sonuçlar 1 Kasım’da açıklandı.

Bosna Hersek Merkez Seçim Kurulu (CIK), 2 Ekim 2022’de 2 Kasım 2022’de yapılan genel seçimlerin resmi sonuçlarını açıkladı. ülke düzeyinde oy kullandılar, kurulan hükümete dahil edilmediler. SDP öncülüğünde ortaya çıkan bir ittifak, SNSD ve HDZ ile koalisyon anlaşması yaparak hükümeti kurdu. – SARAYBOSNA

derebucakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu