Haber

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Guozhong Kuzey Kore’yi ziyaret etti

PYONGYANG, 10 Eylül (Xinhua) — Çin Başbakan Yardımcısı Liu Guozhong liderliğindeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve hükümet temsilcilerinden oluşan bir heyet, resmi bir ziyaretin ardından ülkeyi ziyaret etmek ve Kuzey Kore’nin 75. yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere Cuma günü geldi. davet. O gün Kuzey Kore’ye gitti. Heyetin yurt içindeki temasları bugün sona erecek.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Ofisi Üyesi olan Liu, ziyaret sırasında Kore Personel Partisi Genel Sekreteri ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ile bir araya geldi.

Toplantıda taraflar, Çin-Kuzey Kore ilişkileri ve belirli alanlarda ikili bilgi alışverişi ve iş birliği konularında derinlemesine görüş alışverişinde bulundu.

Çin Cumhurbaşkanı ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’in samimi selamlarını Kim’e ileten Liu, Kuzey Kore’nin kuruluşunun 75. yıldönümü dolayısıyla tebriklerini sundu. Kuzey Kore’nin kuruluş sürecindeki başarılara dikkat çeken Liu, Kuzey Kore ve halkına müreffeh bir gelecek ve ülkenin sosyalist hedefinin geliştirildiği, kalkınma yolunun genişlediği keyifli bir yaşam diledi.

Çin’in iki ülke arasındaki klasik dostluğa değer verdiğini belirten Liu, ikili bağların sürekli olarak güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için çaba göstermeye istekli olduklarını belirtti.

Tarım ve sağlık hizmetlerinin insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için değerli girişimler olduğunu söyleyen Liu, iki ülke halkının yararına olacak şekilde Kuzey Kore ile bu alanlardaki alışverişi ve iş birliğini derinleştirmeye istekli olduklarını belirtti.

Kim, Liu’dan Xi’ye samimi selamlarını iletmesini isterken, Liu liderliğindeki Çin heyetinin Kuzey Kore’nin 75. yıl dönümü etkinliklerine katılarak ülkeyi ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kim, Kuzey Kore’nin Çin ile dostane ve işbirlikçi ilişkileri daha da geliştirmeye ve halkın refahını artırmaya istekli olduğunu da sözlerine ekledi.

esmehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu