Haber

Dünyanın gözü Ankara’da

Türkiye seçim sürecini geride bıraktı. 27 milyon 834 bin 589 oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, bugün TBMM’de ilk yemin törenini yapacak. TBMM’de saat 14.00’te yemin ederek görevine devam edecek olan Erdoğan, görevini Türkiye Büyük Millet Meclisi Daimi Başkanı MHP lideri Devlet Bahçeli’den alacak. Törenin ardından saat 15.00’te Anıtkabir’i ziyaret edecek olan Erdoğan, saat 17.00’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki “Başlama Töreni”ne katılacak.

101 YEDEK KÜRE APERESİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi A Kapısına gelen Atlı Tören Birliği, Erdoğan’ın konvoyuna katılacak. Erdoğan, süvari birliğiyle komplekse girdiğinde 101 top ateşlenecek. Ayrıca Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargahlarına 101 adet top atışı yapılacak. Törende Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Armoni, TSK Mehter Takımı ve TSK Tarih Birliği de yöresel kıyafetleriyle hazır bulunacak.

BİRÇOK ÜLKEDEN KATILIM

Erdoğan’ın yemin törenine aralarında KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Cezayir, Macaristan, Ruanda’nın da bulunduğu 21 devlet başkanı ve 13 başbakanın yanı sıra Türk Devletleri Teşkilatı, NATO ve ABD’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda bakan katıldı. İslam İşbirliği Teşkilatı. uluslararası kuruluşların temsilcileri katılacak.

İRAN, RUSYA VE ABD…

İran, Birinci Başkan Yardımcısı düzeyinde, Rusya ise Parlamento Başkanı düzeyinde temsil edilecek. Törende yer alması beklenen isimler arasında Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro da yer alıyor. Yemin töreninde ABD Başkanı Joe Biden’ı ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Jeffry L. Flake temsil edecek. Yemin törenine Küba’dan Başbakan Manuel Marrero Cruz da katılacak. Marrero’nun heyetinde Dışişleri Bakanlığı İkili İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Angel Villa Hernandez ve Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alejandro Diaz Palacio’nun da yer alacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı konukları onuruna saat 19.00’da Çankaya Köşkü’nde akşam yemeği verecek.

PAŞİNYAN DA KATILACAK

Öte yandan Ermenistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Nikol Paşinyan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkent Ankara’da düzenlenecek yemin törenine katılacağı bildirildi. Açıklamada, “Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine davet edildi. Paşinyan, 3 Haziran’da Ankara’ya gidecek” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu