Ekonomi

“En hızlı işleyen gümrük kapıları Türkiye’de”

Türkiye’den Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapısı yakınında 400 tır ve 100 küçük araç kapasiteli Umat İpsala İbrahim Girgin TIR Parkı’nın açılışında konuşan Bolat, bakanlık olarak ihracatın artırılması, ülkeye döviz kazandırılması ve dış ticaretin dengelenmesinden sorumlu olduklarını belirterek, dış ticaret yapılırken gümrük kapılarının kullanıldığını söyledi.

170 kapının 152’si çalışıyor

Türkiye’de şu anda 152’si fiilen çalışan 170 gümrük kapısı olduğunu belirten Bolat, “Açacağımız gümrük kapısı ve TIR parkı, Türkiye’nin Avrupa’ya ihracatının yüzde 40’ının geçtiği nadide kapılarımız.

Gümrük kapılarındaki değişikliğe işaret eden Bolat, “Avrupa ülkelerine gidip komşu ülkeleri görebilirsiniz. Batı, doğu, güney ve kuzeydeki en modern, en hızlı işleyen gümrük kapıları Türkiye’de, vatandaşlarımıza kalite ve konfor sağlıyor.

Bu noktada gerek Ticaret Bakanlığı olarak çalışmalarımız gerekse TOBB bünyesinde GTİ ve Umat ile yaptığımız çalışmalar çok başarılı işbirliği projeleri olarak tarihe geçti. Bakın İpsala dünyanın en modern kapısı olarak ödüle layık görüldü.” Bakan Bolat, yapılan çalışmalar sayesinde bu modelin tüm İslam ülkelerinde uygulanacağını söyledi.

Ticaret Bakanı Bolat, Türkiye’nin geçen yıl 254 milyar dolarlık ihracat başarısı yakaladığını, 20 yılda yaklaşık 7 ihracat artışı sağladıklarını belirterek, gelişmek, modernleşmek ve gelişmek için yatırıma ve üretime ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ticareti artırmaya çalıştıklarını vurgulayan Bolat, bu yıl ulaşacakları yaklaşık 700 milyar dolarlık dış ticaretin gümrük kapılarından yönetildiğini, bu nedenle gümrüklerin çok önemli olduğunu vurguladı. Modernize edilen Pazarkule Sınır Kapısı’nın açılışında konuşan Bolat, “2021’de 225 milyar dolar olan ihracatımız 2022’de 254 milyar dolara ulaştı, 2023’te bu rakamı daha da üst seviyelere çıkarmak için çalışıyoruz.”

“Gümrüklerin modernizasyonu ihracatta rekorlar getirdi”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İpsala’nın Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu belirterek, buranın aynı zamanda verimli tarım topraklarıyla Türkiye’yi besleyen değerli ve bereketli bir yer olarak öne çıktığını söyledi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin ihracatının üçte birinin kara yoluyla yapıldığını belirterek, “İpsala’daki modernizasyon başarısı örnek oldu. 12 hudut kapımızı tamamen en ileri teknoloji kullanarak yenileyerek ülkemize kazandırdık.” Hisarcıklıoğlu, modernize edilen sınır kapılarında araç ve yolcu geçiş hacminin katlanarak arttığını, bekleme sürelerinin yarı yarıya azaldığını ve böylece ihracatta rekorlar kırıldığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu