Haber

Güney Kore, L-SAM sistemiyle başarılı bir füze önleme testi yaptığını duyurdu

Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerini artırdığı bir dönemde Güney Kore, geliştirilmekte olan uzun menzilli karadan-havaya füze (L-SAM) sistemiyle başarılı bir füze önleme denemesi yaptı.

Yonhap’ın haberine nazaran, geliştirilme basamağında olan L-SAM ile ABD’nin Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) sistemine benzer şekilde 50-60 kilometre irtifadaki balistik füzelerin vurulabilmesi amaçlanıyor.

Yetkililer, L-SAM sisteminin başarılı testinin, şubatta gerçekleştirilen başarılı uçuş denemesinin ardından yapıldığını belirtti.

Savunma Geliştirme Ajansı (ADD), bu sistemin 2024’e kadar tamamlanmasını, 2026’da seri üretime geçilmesini ve 2027’de kullanıma girmesini hedefliyor.

L-SAM, Kore Hava ve Füze Savunması (KAMD) ismiyle planlanan çok katmanlı füze savunma kalkanının değerli bir kısmını oluşturuyor.

Askeri yetkililer tarafından yapılan açıklamada, KAMD’nin Kuzey Kore’den gelen tehditlere karşı geliştirildiği belirtildi.

Ayrıca Güney Kore, insansız hava aracı engelleme sistemi geliştirilmesine yönelik bir plan da duyurdu.

Bu sistem için Savunma Tedarik Programı Yönetimi, LIG Nex1 isimli yerli savunma şirketinin, Ocak 2026’ya kadar 24,4 milyar dolar değerindeki Block-I adlı projeyi yürüteceğini açıkladı.

Güney Kore’nin bu teşebbüsleri, Kuzey Kore’nin geçen hafta kıtalararası balistik füze fırlatmasının ve tehdit düzeyini artırmasının ardından geldi.

Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze denemesinin akabinde ABD, dün Pyongyang’a yönelik güçlü bir Birleşmiş Milletler (BM) kararı alınması çağrısı yapmıştı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Cang Cun de ABD’ye, Kuzey Kore’ye yönelik askeri tatbikatları ve yaptırımları hafifletme davetinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu