Haber

İnegöl Kurtuluş Şehitleri İçin Yürüdü

İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümü etkinlikleri halk yürüyüşü ve kros müsabakalarıyla başladı.

İnegöl Belediyesi, İnegöl’ün düşmandan kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü kapsamında kurtuluş çabasının verildiği dönemde, en kanlı çatışmaların yaşandığı ve onlarca şehidin verildiği Mustafatepe’den Halhalca Şehitliği’ne kadar halk yürüyüşü ve kros yarışması düzenledi. 6 Eylül’de işgal. “101. Mustafatepe’den başlayan “Zaferden Kurtuluşa Halk Yürüyüşü ve Mesafe Yarışması” Halhalca Şehitliği’nde sona erdi.

 

”TARİHİ OLAN ŞEHİR; İNEGÖL”

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da 101. Yıl Zaferden Kurtuluşa Halk Yürüyüşü ve Kros Yarışması’na katıldı. Yürüyüşün ardından Halhalca Şehitliği’nde düzenlenen törende, yarışta dereceye giren yürüyüşçülere madalyaları Önder Alper Taban tarafından takdim edildi. Önder Taban burada yaptığı açıklamada, “6 Eylül İnegöl’ümüzün kurtuluşunun 101. Yılı olan faaliyetlerimiz yürüyüşle başladı. Bulunduğumuz bölge Halhalca Şehitliğimizdir. Burada bundan tam 101 yıl önce yaşanan savaşlar, şehitler var. Mustafatepe’de 66 asker ve vatandaş şehit oldu. Onunla birlikte daha birçok şehidimiz var. Bütün bölgenin bir hikayesi var. Tarih burada yatıyor. Özellikle bu noktaya dikkat çekme sorumluluğumuz olduğunu düşünürsek Kültür Müdürlüğümüz, Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz ve diğer paydaş müdürlüklerimizle yaptığımız güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. ” söz konusu.

 

“YANLIŞ ADIMLAR ATMADAN GEÇMİŞİ BİLMEK GELECEĞE YÜRMEK DEMEKTİR”

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı dizelerini hatırlatan ve tarihimizi araştırmanın önemine vurgu yapan Önder Alper Taban, “Şairimizin İstiklal Marşı’nda söylediği gibi; Bastığınız yerlerden “toprak” diyerek geçmeyin, bilin… Yani 101 yıl önce bu topraklarda savaş vardı. Kurtuluşumuza vesile olan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Birlik ve beraberlik içinde kardeşlik ruhumuzu her zaman korumalıyız. Dünyanın her yerinden ülkemize karşı oynanmak istenen oyunlar var. Bu yüzden birbirimize ihtiyacımız var. Geçmişimizi ne kadar doğru bilirsek geleceğe o kadar emin adımlarla ilerleyeceğiz. Türk ve Müslüman milleti asla israfa gitmez. Daima yardım ediyor, koruyor, paylaşıyor. Biz böyle bir toplumuz. O yüzden geleceğe daha akıllı, daha güzel şeyler yapabilmek için tarihimizi, geçmişimizi bilmeli, araştırmalı ve anlatmalıyız.” dedi.

SIRALAMACILARA MADALYALAR VERİLDİ

Başkan Alper Taban, yürüyüş sonunda katılımcılara teşekkür ederek, dereceye girenlere madalyalarını takdim etti. Lider Alper Taban konuşmasında, “Sporcularımızı tebrik ediyor, tebrik ediyorum. Yürüyüşe katılan tüm büyüklerime ve kardeşlerime teşekkür ediyorum. Yarışmada dereceye girenleri tebrik ederiz. Bu etkinlik bizim için çok değerliydi. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.”

 

101.YIL ETKİNLİĞİMİZE DAVETLİSİNİZ

Başkan Alper Taban, İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümünün hafta boyunca düzenlenecek etkinliklerle kutlanacağını belirterek vatandaşları etkinliklere davet etti. Önder Taban, “İnegöl’ümüzün düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılında ve Şehitlerimizi anma etkinliklerinde her zaman yeniden bir arada olacağız. 05 Eylül Salı günü saat 19:00’da 6 Eylül Animasyon Belediyesi önünde olacaktır. Daha sonra yine belediye önünden başlayarak heykel meydanında kortej ve fener alayı düzenleyeceğiz. Heykel meydanında halk oyunları gösterimiz olacak. 06 Eylül Çarşamba günü saat 09:30’da heykel önüne çelenk konulmasıyla başlayacak programlarımız Şehitlik Ziyareti, İshakpaşa Camii’nde Kur’an-ı Kerim ve Isırma Ayini ve Kurtuluş Töreni ile sona erecektir. Akşam 20.30’da Amfitiyatro’da Rıdvan Sayın’la konser. Bu kutlu zaferde kutlayacağımız etkinliklerimize tüm hemşerilerimizi bekliyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu