Haber

İsrail, Akdeniz’de 2500 Yıllık İran Kenti Keşfetti

KUDÜS, 10 Mart (Xinhua) — İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrailli arkeologların 2500 yıl öncesine dayanan antik bir Pers kentini ortaya çıkardığını söyledi.

Kentin kalıntılarının İsrail’in kuzeyindeki Akdeniz kıyı kenti Nehariya’da bulunduğuna dikkati çeken IAA, kentte bina ve sokakların bulunduğu yerleşim alanları, ticaret ve sanayi bölgesi, ibadethaneler ve geniş bir depo alanı içerdiğini bildirdi.

Arkeologlara göre, bölgede eski denizciler Fenikeliler tarafından uzak yerlerden getirilen çanak çömlek, sürahiler, amforalar ve diğer eşyalar bulundu.

Arkeologlar, o dönemde Pers İmparatorluğu ile Antik Yunanistan arasındaki gergin ilişkilere rağmen, Doğu Akdeniz’de deniz ticaretine hakim olan Fenikeliler aracılığıyla kent sakinlerinin Yunanistan ile birçok kez ticari ilişkiler kurduğunu kaydetti.

Araştırmacılara göre bu şehirde ilgi alanları kapsamında bilgi ve inşaat teknolojileri alışverişi de yapılıyordu.

Araştırmacılar, bulunan şehrin, Pers-idari bir düzenlemeyi Yunan şehirlerinin kültüründen etkilenen teknolojilerle birleştiren çok kültürlü bir şehir olduğunu söylediler.

Bu kapsamda ekibin kentin sanayi bölgesinde bulduğu sıvıların işlenmesine yönelik sıvalı tesisin, Pers döneminde yaygın olmayan ancak Yunanca ile eş anlamlı hale gelen bir teknoloji olan beton döküm ile inşa edildiği ortaya çıktı. sonraki dönemlerde etkiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu