Haber

İstanbul’da deprem riski nedeniyle kapatılan cami yıkılmaya başlandı

– Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve TÜRKİYE’yi sallayan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Bağcılar’da yapılan kontrollerde riskli olduğu gerekçesiyle kapatılan Ahi Cihan Camii’nin yıkımına başlandı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde arka arkaya meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler Türkiye’yi salladı. İstanbul’da deprem sonrası yapılan incelemelerde 1990 yılında yapılan ve Bağcılar 100. Yıl Mahallesi’nde bulunan Ahi Cihan Camii’nin riskli olduğu tespit edilerek ibadete kapatıldı. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından caminin bulunduğu sokakta kılınan son cuma namazının ardından yıkım çalışmalarına başlandı. Minareden başlayarak yıkımda sökme tekniği kullanılmıştır. Yaklaşık 8 saat süren çalışmanın ardından minarenin ilk bölümü sökülerek vinçle sokağa indirildi.

“BÜYÜKLÜĞÜ 5 VE ÜZERİNDEKİ DEPREMLERİN OLMADIĞI BİLDİRİLDİ”

Ahi Evren Cami Derneği yönetiminden Seyfullah Güneyli, “Camimiz 1990 yılında yapıldı. 33 yıllık bir cami. Karot örneği alındı. 5 ve 5’lik sarsıntıya dayanıklı olmadığı bildirildi. Camimiz Bağcılar Kaymakamlığı tarafından kapatıldı. Şu anda yıkılıyor yenisini yapacağız inşallah’ dedi. Uzun süredir sokakta esnaflık yapan Mustafa Sönmez, ” 2006’dan beri burada esnaflık yapıyoruz. 2011’de çekirdek alındı ​​riskli göründü ama gelişigüzel bir müdahale olmadı. Yaşanan büyük depremlerin ardından valilik kararı ile camimiz kapatılmıştır. Çok riskli, çok şanslıydık. Allah korudu camimizin direkleri patladı. Son depremden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni defalarca aradık ama ilgilenen olmadı” dedi. Yıkım çalışması bu sabah erken saatlerde yeniden başladı. Minarenin sökülmesinin ardından cami binası da yıkılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu