Haber

İtalya Başbakanı Afrika’ya 3 Milyar Euro Ayıracak

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, iklim değişikliğiyle mücadele için önümüzdeki 5 yıl içinde İtalyan İklim Fonu’ndan Afrika’ya 3 milyar euro tahsis edeceklerini açıkladı.

G20 Dönemi Lideri Hindistan’ın ev sahipliğinde başkent Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Başkanlar Zirvesi’ne katılan Meloni, zirvenin ilk oturumunda bir konuşma yaptı.

İtalyan basınında yer alan bilgiye göre Meloni, “İtalya, Afrika ve Akdeniz ülkelerinin enerji güvenliğini desteklemek ve yeşil enerji ihracatını güçlendirmek için karşılıklı yarar sağlayan ortaklıkları teşvik etmek için Avrupa ile Afrika arasında bir köprü olmayı hedefliyor.” söz konusu.

Meloni, “İtalya, İtalyan İklim Fonu’nun yüzde 70’inden fazlasını Afrika’ya ayıracak. Bu, önümüzdeki 5 yılda ve iklim değişikliğine uyum ve etkilerinin azaltılmasına yönelik çabalar için 3 milyar euro anlamına geliyor.” dedi.

Başbakan Meloni, bu taahhüdün 23 Temmuz’da İtalya’nın Roma’da düzenlediği “Uluslararası Göç ve Kalkınma Konferansı”nda başlatıldığını belirterek; Bunun insan ticaretiyle mücadeleyi, yasal göç yollarının teşvik edilmesini ve kalkınmayı içeren “Roma Süreci”nin bir modülü olduğunu söyledi.

Meloni konuşmasında Rusya’yı enerjiyi şantaj aracı olarak kullanmakla suçladı ve dünyanın bu durumun etkileriyle karşı karşıya kalmaya devam ettiğini ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu