Haber

Mermanate ne demek Mermanat Köyü Nerede? Mermanat neden ünlü?

“mermanat” kelimesi sık sık karşımıza çıkmaktadır. Mermanat kelimesinin gündemde olmasının nedeni ise adını aldığı köydür. Pekala, Mermanat Köyü nerede? mermanat ne demek? Mermanat Köyü Nerede? Mermanat neden ünlü? Detaylar burada…

MERMANAT NE DEMEK?

Mermanat, rize Pazar ilçesine bağlı bir köyün adıdır. Bu köyün ön plana çıkmasının ve ünlenmesinin sebebi ise yönetmen Zeynep Keçeciler’in çektiği bir belgesel filmdir. Bu insanlık belgeseli, köyün kademeli olarak terk edilmesini ve nihayetinde boş evler ve terk edilmiş çay tarlaları arasında kalan son aileyi anlatıyor. Mermanat köyü, köyde yalnız kalan ve adı Nokta Nine olarak bilinen 80 yaşındaki yaşlı adamın acıklı hikayesiyle gündeme geldi.

MERMANAT KÖYÜ NEREDEDİR?

Mermanat köyü, Karadeniz Bölgesinde, Rize ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür. Mermanat köyü, Pazar ilçesine 40 km uzaklıktadır. Mermanat Köyü belgesel filme konu olunca ünlendi. Mermanat köyü sakinleri göç edince köyde yaşayan 9 yaşındaki Bahri ve 12 yaşındaki Damla, anneleri ve 80 yaşındaki Nokta Teyze de belgesele konu oldu.

SON MERMANAT KONUSU NEDİR?

Mermanat Köyü’nün terk ediliş hikayesi…

Rize’nin Pazar ilçesine 40 km. uzakta bir köy; Mermanat. Ve hicretten sonra ahalisini geride bıraktı. Bahri 9, Damla 12 yaşında. Mevsimlik işçi olarak çalışan babaları büyük şehre gidince anneleri Ayşe ve 80 yaşındaki komşuları Nokta Hala ile köyde kalırlar. Kendi anlatılarıyla herkesin canına kıydığı bu toprakları koruyor ve kolluyorlar. Tamam ama nereye kadar!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu