Ekonomi

Microsoft, yaptırım ihlali soruşturmasında işbirliği yapıyor

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ticaret Bakanlığı’na bağlı Sanayi ve Güvenlik Ofisi (BIS) ve ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) Microsoft’a toplam ödeme yaptı. ABD ihracat kontrolleri ve yaptırım yasalarının ihlalleri. 3.3 milyon dolar para cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Microsoft’un iddia edilen ihlalleri gönüllü olarak hem BIS’e hem de OFAC’a bildirdiği belirtilen açıklamada, şirketin BIS’in İhracat İcra Dairesi ve OFAC tarafından yürütülen ortak soruşturmada iş birliği yaptığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Microsoft’un Rusya’nın Ukrayna’daki savaşıyla bağlantılı olarak ihracat kontrolleri ve yaptırımlardan önce devam eden durumu keşfettikten sonra düzeltici önlemler aldığı bildirildi.

Açıklamada, BIS’in Microsoft’a 624 bin 13 dolar, OFAC’ın ise Ukrayna/Rusya, Küba, İran ve Suriye’yi kapsayan yaptırım düzenlemelerini bin 339 kez ihlal ettiği için 2 milyon 980 bin 266 dolar idari para cezası verdiği belirtildi. .

Açıklamada, Microsoft’a OFAC ile yaptığı uzlaşma anlaşması kapsamındaki ihtiyaçlarını karşılaması şartıyla BIS tarafından 276 bin 382 dolar kredi verildiği ve toplam ceza bedelinin 3 milyon 327 bin 897 dolar olduğu belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2012 ile 2019 yılları arasında meydana gelen ihlallerin birçoğunun, Microsoft’un kendi varlıklarını belirleyip engellememesi sonucunda Kırım bölgesinde yaptırım uygulanan Rus varlıkları veya şahıslarla ilgili olduğu belirtildi. onaylı taraflarca çalışır.

habersahinbey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu