Haber

Rıza Çalımbay: İşimin çok zor olduğunu biliyorum

Beşiktaş teknik direktörü Burak Yılmaz ile yollarının ayrılmasının ardından teknik direktörlük görevine getirilen Rıza Çalımbay, BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi.

Tekrar Beşiktaş’a geldiğim için çok mutlu olduğumu ifade ederek konuşmasına başlayan Çalımbay, “Ben Beşiktaşlıyım. Futbol hayatım burada başladı ve burada bitti. Şu anda başladığım dönem, ilk başladığım dönemle aynı. Buraya ilk olarak teknik direktör olarak başladım, başkan beni aradı, ‘buradayım’ dedi. ‘Çalışacak mısın’ dedi, ben de ‘çalışacağım’ dedim. Rizespor da beni bıraktı. Çok zor bir dönemde geldim. İyi bitirdik. Takımın durumu şu an pek iç açıcı değil. Amacımız bunu iyi analiz edip sorunları bulmak. Bugün hafif bir antrenmana başlayacağız. “Sonra maçı oynayacağız. Bu durum benim açımdan dezavantajdır. Oyuncularımızla konuştuk. Umarım sahayı tamamen farklı bir şekilde ele alırlar. Bu krizi iyi bir şekilde aşacağımıza inanıyorum” dedi.

‘BENDEN ÖNCE GELEN ARKADAŞLARDAN DAHA GÜÇLÜ BİR DURUMDAYIM’

Tecrübeli çalıştırıcı, daha önce göreve gelseydi farklı bir konumda olacaklarını belirterek, “Sorumluluğu alacağız. Başkana da söyledim. Görev verildikten sonra ‘hayır’ demem mümkün değil” dedi. 2 maç olacak, başka bir şey olacak. Ne kadar ileri giderse gitsin, “Zor bir durum var. Ne olursa olsun çağrıldığımda işimi memnuniyetle yapacağım. İşimin çok zor olduğunu biliyorum. Benden önceki arkadaşlara göre daha zor durumdayım. Keşke daha önce gelebilseydim. Farklı şeylerin olacağına tüm kalbimle inandım. Zamanı iyi değerlendireceğiz” dedi.

‘TARAFTARLAR ÜZGÜN, KIZGIN VE KIZGIN’

Taraftarlardan destek çağrısında bulunan Çalımbay, “Beşiktaş’ın hemen hemen her maçına gittim. Taraftarlar üzgün, kırgın ve sinirli. Takım istediği sonuçları alamıyor. Öncelikle taraftarımızı kazanmamız gerekiyor. Taraftarlar onlara 12. adam diyor ama bence onlar 1. adam.” “Onlar olmadan bu kaostan çıkmamız mümkün değil. Eğer bizi desteklerlerse bu işi çok iyi bir şekilde başarabiliriz. Taraftarlara inanıyorum” dedi.

‘EN KRİTİK MAÇ BAŞAKŞEHİR MAÇI’

Yarın oynayacakları Başakşehir maçını iyi geçmeleri halinde geleceklerinin belli olduğuna inandığını belirten Rıza Çalımbay, şöyle konuştu:

“Dün liderle konuştuktan sonra arkadaşlarımızla toplantı yaptık. Bu takımın oynadığı oyun ve oyuncuların kapasitesi bu değil. Sorunlar mutlaka var ama bunları aşmak zaman alıyor. Zaman yok. Benim için en önemli şey bu maçı geçmek. Bu maçtan sonra ortası bir yer var. Kampa gideceğiz. Ondan sonra farklı bir formda döneceğiz. Elimizden geleni yapacağız. Sorunu çözeceğiz. Kamptaki sorunları daha iyi bir şekilde düzenleyeceğiz ve bundan sonraki maçlarda devam edeceğiz. Krizlerin çok olduğu gruplara gittim. Önce krizi çözüyorduk, sonra işimize bakıyorduk. O günden beri dosya önümdeydi. sabah… Grupla ilgili yazıyorum, yaralılar var, “Çok ama çok sorunlu olanlar var. Ne olursa olsun sakat oyuncuyu oynatmayacağız. Bu maçı iyi bir formda bitirdikten sonra önümüz açık olacak. En kritik maç Başakşehir maçıdır.”

‘BU TAKIM YENİDEN ŞAMPİYONLUK İÇİN OYNAMAK ZORUNDA’

Beşiktaş başkanlığına aday olan adayların kendisini aradığını belirten Çalımbay, “Beşiktaş kulübünde kongre süreci olsa bile teknik direktör ayrılır, lider ayrılır, bu takımın yeniden şampiyonluk için oynaması gerekiyor. Geriye kalanlar. Liderlik adayları beni aradı. Hepsi pahalı insanlar. Zamanı düşünmüyorum. Tek düşündüğüm Başakşehir maçı. “Zaman verildiğinde güzel şeyler yapacağıma inanıyorum. Bu takım geçen yıl 15 maça yenilgisiz çıktı. Aynı şeyleri tekrar yapabilir. Azim ve istekle girersek buradan başarı ile çıkarız” dedi.

‘BU İZİN İLE BU İZİN ARASINDA FARKLAR VAR’

Beşiktaş’ta ilk görev yaptığı dönemi ve şu anki dönemi değerlendiren tecrübeli teknik adam, “Birinci olduğumda yeniden sorumluluk aldım. Kupadan ve Avrupa kupalarından elendim, son dönemde bir Beşiktaş’ın başına geçtim. O yıl sadece Galatasaray’a yenildik ve Avrupa kupalarına gittik. “O Rıza ile bu Rıza arasında farklar var. O dönemde transferde sorun yaşadık. O zaman da çok mutluydum. İçinde bulunduğumuz bu süreçte herkes farklı düşünebilir. Onlardan korkmuyorum. Zamanı geldiğinde elimden geleni yapacağım” dedi.

‘GELECEK ARKADAŞLAR BİRAZ DAHA HAZIR GELİRSE BU TAKIM FARKLI OLUR’

Transferlerin çok kaliteli oyuncular olduğunu belirten Çalımbay, şöyle konuştu:

“Oyuncuların içine girmek lazım. Bu bizim bir haftamızı alır. Genç arkadaşlarımızı da kullanmamız lazım. Şimdi nereye transfer edelim sorusuna cevap vermekte zorlanıyoruz. Alınan oyuncular iyi isimler. bence. Meslekleri harika. Bana göre hazır değiller. İstediklerini yapamadılar. Bakhtiyor milli grubuna çok uygunlar. “İyi işler yapıyor ama yeri sol değil geri. Zorunluluktan dolayı taşındı. Herkesi kendi yerine taşımaya çalışacağız. Sol bek varsa diğerini o bölgeye hareket ettirmeyeceğim. Gelen arkadaşlar biraz daha hazırlıklı olsalardı bu takım farklı olurdu.”

‘BİZ DE BU GRUPTAN TERK OLABİLİRDİK’

Takımın başına daha önce geçse Avrupa Konferans Ligi grubundan çıkabileceklerini söyleyen Rıza Çalımbay, “Keşke beni daha önce arasalardı. Kadroyu tanısaydık. Avrupa Ligi’ne gittik. Konferans Ligi’nde Sivasspor’la çıktık, bu gruptan da çıkabilirdik. Geriye bakmamıza gerek yok, önümüze bakmamız lazım. “Transfer yapma şansımız yok. Sahip olduğumuz arkadaşlarla iyi bir şekilde entegre olup başlamamız gerekiyor” dedi.

‘TEKNİK MÜDÜRÜN LİDERLİK NİTELİKLERİ YOKSA KRİZİ ÇÖZME ŞANSI SIFIRDIR’

Dün takımdaki oyuncularla yaptığı görüşmeden izlenimlerini dile getiren Çalımbay, şunları söyledi:

“Karşımdaki oyuncunun ne duymak istediğini çok iyi biliyorum. Lider oyuncuların ortaya çıkması gerekiyor. Teknik direktörde liderlik vasfı yoksa krizi çözme şansı sıfırdır. Dün arkadaşlarımızı gördüğümde hepsi Kırgınlardı ve zihinsel yorgunlukları vardı, onlara ‘Bundan sonra her şeyi farklı yapacağız’ dedim. “Söyledim. Bunun için zaman çok önemlidir. Bir günde bir şeyi düzeltmek mümkün değil.”

‘ÖNÜMÜZDEKİ BAŞAKŞEHİR MAÇINDA SADECE TARAFTARLAR İÇİN OYNAMAMIZ GEREKİYOR’

Yapmaları gereken ilk şeyin taraftarın güvenini yeniden kazanmak olduğunu vurgulayan Rıza Çalımbay, “Taraftarları kazanmamız lazım. Önümüzdeki Başakşehir maçında sadece taraftar için oynamamız lazım. Çok üzüldüler. Bu çok üzücü. Neden iyi başlamamız gerekiyor. Taraftarların galibiyetine ihtiyacımız var. İlk maçta herkes elinden geleni yapıyor.” “Bunun konulması gerekiyor” dedi.

‘BEŞİKTAŞ’IN HEDEFİ HİÇBİTMEZ’

Beşiktaş’ın bu sezon havlu atmadığını belirten Çalımbay, “Beşiktaş’ın hedefi sonsuz. Türkiye Kupası var, lig var. 3-4 maç kazanırsan çok iyi yerlere gelebilirsin. Karamsarlığa devam edersen daha da dibe düşersin. Ben kendime, takımıma ve oyuncu arkadaşlarıma inanıyorum. Kendime, takımıma ve oyuncu arkadaşlarıma inanıyorum. “Bu oyun onların oyunu değil. Üzerine çok daha fazlasını koyabilirler” dedi.

‘LİGDE NE OLACAĞINI BİLMİYORSUNUZ’

Rıza Çalımbay, göreve kendi ekibiyle geldiğini, bir aksilik olması durumunda aralarına yeni bir ismi katabileceklerini söyledi. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın puan tablosundaki farkı açmasına rağmen ligin bitmediğini belirten tecrübeli teknik adam, “Ligde ne olacağı belli değil. 19 maça çıkarak Avrupa kupalarına vize aldık.” Sivasspor’da namağlup. Bunu yapmamak için hiçbir neden yok. Bu kadroyla da bunu yapabilirsiniz. “Devre arasında transfer yaparsanız eksik olan bölgelerinize istediğinizi yapar, yukarıdakileri yakalarsınız. Beşiktaş’ın her zaman zirvede oynaması gerekiyor” dedi.

‘BURAK’LA GÖRÜŞMEDİM’

Beşiktaş’ın dün yollarını ayırdığı Burak Yılmaz’la görüşmediğini anlatan Çalımbay, “Burak sevdiğim bir insan. Kendisiyle Eskişehir’de ve Trabzonspor’da çalıştık. Futbol yeteneği gerçekten çok iyiydi. Burak’la görüşmedim. . Burak’ın tek özelliği erken başlaması.” “Çok hırslı bir insan. Antrenörlükte belli bir seviyeye gelmeniz gerekiyor. Bir ekibimizin olması lazım. Futbolu bıraktıktan sonra antrenörlüğe başladığınızda takımınızın çok iyi olması gerekiyor” dedi.

‘ALTYAPIDA DOSTLARIMIZA BONUS VERECEĞİZ’

Rıza Çalımbay, takımda sakat oyuncu sayısının fazla olması nedeniyle altyapıdan gelen oyunculara şans vereceğini vurgulayarak, “İdeal bir 11 ve köklü bir takım yapmamız lazım. Bu da Galatasaray’ın avantajlı tarafı. Altyapıdaki arkadaşlarımıza şans vereceğiz. Cenk ve Aboubakar Başakşehir maçında forma giyemeyecek, diğer arkadaşlarımıza da şans vereceğiz. “Onlara şans vereceğiz. Fırsatlarını en iyi şekilde değerlendireceklerini umuyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu