İş

Rolls-Royce ve Gulfstream’den Sürdürülebilir Havacılık İçin Önemli Adım

Rolls-Royce ve Gulfstream Aerospace Corp., %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile çalışan ultra uzun menzilli bir iş jetinin ilk uçuş testini gerçekleştirdi. BR725 motoruyla çalışan çift motorlu Gulfstream G650 ile test uçuşu, Gulfstream’in Savannah Georgia’daki genel merkezinde gerçekleştirildi.

İş jetleri ve sivil uçaklar için mevcut Rolls-Royce motorlarının “drop-in” seçeneği ile %100 SAF ile çalışabileceğini gösteren bu test, ikame yakıt türünün sertifikasyon programına emin adımlarla ilerlemesini sağlıyor. Şu anda SAF, geleneksel jet yakıtı ile yalnızca %50’ye kadar olan karışımlarla kullanılabilmektedir. SAF, mevcut tüm Rolls-Royce motorları için mevcuttur.

Test uçuşunda kullanılan SAF bileşenlerinden biri World Energy tarafından üretilirken, diğer bileşenin üretimini Virent Inc. üstleniyor: Atık ve bitkisel yağlardan elde edilen HEFA (Hidroproses Esterler ve Yağ Asitleri) ve SAK (Sentezlenmiş Aromatik Kerosen – Sentezlenmiş) Aromatik Gazyağı) atık bitkisel bazlı şekerlerden üretilir. Geliştirilmekte olan bu yenilikçi ve tamamen sürdürülebilir yakıta diğer petrol bazlı bileşenler eklenmektedir. Bu sayede jet motorlarının altyapısında herhangi bir modifikasyon işlemine gerek kalmaz ve %100 kullanılabilir “drop-in” SAF yakıtı elde edilir. Bu sürdürülebilir yakıt, geleneksel jet yakıtına kıyasla CO2 yaşam döngüsü emisyonlarını yaklaşık %80 oranında azaltma potansiyeline sahiptir.

Test uçuşu hakkında açıklama yapan Rolls-Royce Almanya Ticari Havacılık ve Mühendislik Müdürü Dr. Joerg Au, “Sürdürülebilir havacılık yakıtları, havacılık karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir ve gökyüzünün karbonsuzlaştırılması için paha biçilmezdir. Rolls-Royce olarak bizlerin mevcut motorlara güç katması, havacılık dünyasına büyük katkı sağlayacaktır. “Gulfstream ile yapılan bu uçuş testi, motorlarımızın SAF ile uyumluluğunu gösteriyor. Motorlarımız, kullanıcıların net sıfır karbon hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor.”

Gulfstream Lideri Mark Burns, “Havacılık endüstrisinin karbondan arındırılmasına öncülük etmek, Gulfstream’de uzun süredir devam eden hedeflerimizden biridir. SAF’taki yeni gelişmeleri test etmek, değerlendirmek ve desteklemek bizi bu hedefe bir adım daha yaklaştırıyor. Rolls-Royce ile ortaklığımız sayesinde bu çalışmada bir kilometre taşını daha başarıyla tamamladık.” söz konusu.

BR725 tarafından desteklenen G650 uçak ailesi, ticari havacılık tarihindeki en uzak uçuş hız rekoru da dahil olmak üzere 120’den fazla dünya hız rekoruna sahiptir. Hizmette olan 500’den fazla uçakla G650 ve Gulfstream G650ER, dünyanın en saygın iş jetleri arasında yer alıyor. 2012’de hizmete girdiğinden beri, G650 uçak ailesi, inanılmaz çevresel performansın yanı sıra inanılmaz güvenilirlik, verimlilik ve hız getirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu