Haber

Sezgin Baran Korkmaz’ın son hali ortaya çıktı

ABD’de kara para aklama suçlamasıyla gözaltına alınan ve 1 Ağustos’ta serbest bırakılan Sezgin Baran Korkmaz’ın yeni fotoğrafı ortaya çıktı.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, kız kardeşi Korkmaz’ın son halini paylaşırken, Korkmaz’ın ABD’de bir sokakta otururken verdiği pozda saçlarının ağardığı görüldü.

Ne oldu?

Amerika’nın Utah eyaletinde vergi kaçakçılığı suçundan ceza alan bir şirketle ilişkisi bulunan Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye’de kara para aklama suçundan hakkında soruşturma devam ederken 5 Aralık 2020’de yurt dışına çıktı. Soruşturmaları 2 Mayıs 2021’de tamamlanan Korkmaz’a, 6 şirketi aracılığıyla 132 milyon dolar kara para akladığı gerekçesiyle 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Avusturya’da yakalanan Sezgin Baran Korkmaz, ABD’ye iade edildi. Korkmaz, ABD’nin Utah eyaletinde açılan davada “1 milyar dolarlık biyodizel dolandırıcılığına karıştığı, vergi dairesinden haksız yere teşvik amaçlı alınan parayı akladığı ve para transferi dolandırıcılığı yaptığı” iddiasıyla tutuklandı. İddianamede, Washakie Renewable Energy LLC’nin ortakları Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan’ın, biyodizelin Utah’ın Plymouth şehrinde üretildiğini ve 1 milyar dolardan fazla vergi iadesi aldığını iddia ettiği, Korkmaz ve işbirlikçilerinin vergi dairesini dolandırdıkları belirtiliyor. elde ettikleri teşvik gelirleriyle lüks konutlar ve çeşitli eşyalar satın aldılar. Gayrimenkul satın aldıkları öğrenildi.

İddianamede, 2018’in başlarında Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı bazı üst düzey hükümet yetkilileri aracılığıyla federal soruşturmalardan koruyabileceğini iddia ederek 6 milyon dolar dolandırdığı belirtildi. Ayrıca Korkmaz’ın Kingston ve Termendzhyan hakkında devam eden ceza davasının, Termendzhyan’ın kontrolündeki bir banka hesabına gönderilen yaklaşık 38 milyon dolarlık banka havalesi konusunda federal ajanlara yalan beyanda bulunduğu ve yetkililere yalan söylediği iddiaları arasında yer aldığı belirtildi.

Korkmaz, 1 Ağustos 2023’te tahliye edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu