Haber

Sinop’un simgesi haline gelen tarihi saat kulesi onarılmayı bekliyor.

MUSTAFA USTA

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Çobanoğlu, “Başını çevirip saati gören biri yanlış izlenime kapılabilir. En kısa sürede yapılması gerekenler konusunu Kültür ile görüşeceğim” dedi. ve Turizm Müdürü Metin Bey, hatta ‘izinleri yeni aldık, başlayacağız’ dedi. “Metin Bey’in işini ciddiyetle yapacağını düşünüyorum. Bu sorunun bir an önce düzeltilmesini bekliyoruz” dedi.

Sinop’un simgesi haline gelen ve Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne devredilen tarihi saat kulesi onarılmayı bekliyor. Sinop’un simgesi haline gelen tarihi saat kulesi, meydan proje çalışmaları kapsamında TOKİ tarafından yıkıldı. TOKİ çalışanlarının, saatin elektriğini inşaatın devamı için şantiye elektriğine aktardığı öğrenildi.

“ÇALIŞIR, TEMİZ VE BAKIMLI OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Çobanoğlu şunları söyledi:

“Bu saat kulesi ne kadar süredir bozuk bilmiyorum ama uzun süredir bozuk. Biz Kültür ve Turizm Derneği olarak 2017 yılında tamir edip çalışır hale getirmek için sponsor bulduk. Ama sonra o da bozuldu.” yine bozuldu. o kadar uzun süredir bozuk ki maalesef alıştık. bildiğim kadarıyla bu saat belediyeye devredildi. ilgili. yani belediyeye ait bir saat. Belediye. Ama altındaki kule Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait. O dönemde burada yaşanan sıkıntıyı bize anlattılar. Her seferinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiği konusunda bir kafa karışıklığı vardı. Oraya müdahale edilirken, değişiklik yapılırken izin alınması gerektiği söylendi ama burada önemli bir eksiklik olduğunu düşünüyorum, neden bozulduğunu bilmiyorum ama sonuçta odanın ortasında duran bir saat. Her ne kadar kimsenin saate bakmasına gerek olmasa da, bakınca gerçek bir saat görmeleri bekleniyor. Bu anlamsızlıktan başka bir şey değil. Bana göre bu saat aslında hem tarihi bir yapı hem de bir saat. Kullanışlı ve mimari açıdan çok çekici değil ama oraya inşa edilip yerleştirildi. Kesinlikle çalışır durumda, temiz ve bakımlı olması gerektiğini düşünüyorum. Birisi başını çevirip saati görürse yanlış izlenime kapılabilir. Bunun bir an önce yapılmasının gerekliliğini Kültür ve Turizm Müdürü Metin ile görüşeceğim. Hatta “İzinleri yeni aldık, başlayacağız” dedi. Sayın Metin’in işini iyi yaptığını düşünüyorum. Bu sorunu en kısa sürede düzeltmesini bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu