Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanı: Hayvancılık sektörüne 312 milyar liralık destek sağladık

Hayvancılık sektörüne son 21 yılda 312 milyar lira destek sağladıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “2024’te 19,1 milyar lira sağlayacağız. Uygun faizli krediler sayesinde yetiştiricilerimiz 114 milyon lira kullandı. milyar lira hayvancılık kredisi. Hayvancılıkta 16 milyar lira zarar tazminatını TARSİM ile ödedik.” ” söz konusu.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ulusal Süt Konseyi’nin Antalya’da düzenlediği ‘Üretim Yüzyılı ve Üreticinin Ulusal Süt Çalıştayı’nın açılışına katılan Bakan İbrahim Yumaklı, küresel iklimle birlikte 100 yıldır değişim yaşandığına dikkat çekti. Son 10 yılda salgın, doğal afetler, savaşlar ve göçler. “Hiçbir şey olmamış gibi yola devam edemeyiz. ‘Yeni normal’ dediğimiz tüm davranışlarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Yeni normal, girdi maliyetlerinden lojistik sorunlarına, iş gücü temininden hayvancılık departmanının pazarlamasına kadar her düzeyi etkileyecek. Dünyanın da bu süreçte yeni değişimlere gebe olduğunu ve bu durumun “Bu çalıştay süresince de devam edeceğini dikkate almalıyız” dedi.

“2024’te 19,1 milyar lira sağlayacağız”

Son 21 yılda hayvancılığın rekabet gücünün artırılmasına yönelik önemli destekler geliştirdiklerini kaydeden Bakan Yumaklı, “Hayvancılık sektörüne son 21 yılda 312 milyar lira destek verdik. 19,1 milyar lira da vereceğiz. Yetiştiricilerimizin finansman ihtiyacını karşılayacak uygun faizli krediler sayesinde yetiştiricilerimiz 114 milyar lira faydalanacak.” Hayvancılık kredisi kullandı. Hayvancılıkta 16 milyar liralık zarar tazminatını TARSİM’le ödedik.”

“Kaba yem ihtiyacını karşılama oranı yüzde 69’dan yüzde 92’ye çıktı”

Bakan Yumaklı ayrıca Kırsal Kalkınma Yatırımları, Uzman Eller ve IPARD destekleri kapsamında 93 bin projeye 95 milyar lira hibe desteği sağladıklarına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Yetiştiricilerimizin ekonomik hayvancılık yapabilmesi için 2.731 adet çayır-mera ıslah projesi düzenleyerek 20 milyon dekar araziyi geri kazandık. Kaba yem ihtiyacını karşılama oranı yüzde 69’dan yüzde 92’ye çıktı. Tarım kuruluşlarının derecelendirilmesi konusunu gündeme getirdik. Biz bu konuyu çok önemsiyoruz.Şunu söylemeliyim ki tarım örgütlerimizin büyük çoğunluğu görevlerini yerine getirecek kapasitede değil. ‘Birinci Derece’ye hak kazanan kuruluşlar tarımsal tabanlardan daha fazla yararlanacak ve karar alma süreçlerine katkı sağlayacak.”

“2050’de nüfusumuzun 105 milyonu geçeceğini bilmemiz gerekiyor”

Tarımsal üretimin yanı sıra hayvansal üretimde de güçlenmeyi hedeflediklerini belirten Yumaklı, “Yapmak istediğimiz 85 milyondan fazla vatandaşımızın, 52 milyondan fazla turistin ve tüm misafirlerimizin hayvansal üretimdeki ihtiyaçlarını karşılamak. Tarımsal üretimde olduğu gibi. Markalı ürünlerimizle üretimi artırarak, ihracatı artırarak. Dünya artık farklı bir dünya.” “Gerçek bu yönde gelişmeye başladı ve bu süreçten sağlıklı bir şekilde çıkmamız gerekiyor. 2050 yılında nüfusumuzun yaklaşık yüzde 25 artacağını ve 105 milyonu aşacağını bilmemiz gerekiyor. Bu gerçeğe dayanarak revize etmemiz gerekiyor. Hayvancılık ve sütçülük alanındaki politikalarımızı yeni normali dikkate alarak yürütüyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ulusal Süt Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Can ve şube temsilcileri katıldı. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu