İş

Ticaret Bakanlığı fiyat listesi uygulamasının detaylarını açıkladı

Bakanlık tarafından Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, işaret ve panolar; 1 Ocak’tan itibaren yiyecek-içecek servislerinin restoran, kafe, pastane ve benzeri işyerlerinin giriş kapısı önlerine ve servis edildiği masalara herkesin rahatlıkla görebileceği ve okuyabileceği şekilde yerleştirilmesi zorunlu hale geldi. tüketiciler.

Yeni uygulamayla ilgili sektörden çok sayıda soru ve görüş Bakanlığa iletildi. Bunun üzerine Bakanlık, işletmeleri uygulama konusunda bilgilendirmek ve konuya açıklık getirmek amacıyla bir yazı hazırladı.

Buna göre, yiyecek içecek sektöründeki self-servis işletmelerde (masaya servis hizmeti sağlamayan) uygulanan tarife ve fiyat listeleri, siparişlerin verildiği ve ödemenin yapıldığı noktalarda tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilecek ve okunabilecek biçimde hazır bulundurulacak. yapılmış. Bu şartı sağlayan işletmelerin menülerini masalarda ayrı ayrı bulundurma zorunluluğu olmasa da, kapı girişlerinde fiyat listelerine yer vermeleri gerekecek.

AVM gibi birden fazla restoranın faaliyet gösterdiği ortak mekanlarda işletmelerin kendilerine ait giriş kapısı bulunmadığından kapı önünde tarife ve fiyat listesi bulundurma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak AVM’lerde sipariş ve ödemelerin yapıldığı noktalarda tarife ve fiyat listeleri tüketicilere net bir şekilde görülebilecek.

Masa hizmeti veren klasik işletmelerin giriş kapılarının önünde fiyat listesi bulundurması zorunlu olacak. Ürünlere ait tarife ve fiyat listelerinin, tüketiciler siparişlerini verene kadar hizmet masasında saklanması gerekecek. Ayrıca birden fazla girişi olan işletmelerin her kapı için ayrı fiyat listesi koyma zorunluluğu bulunmaktadır.

Giriş kapısı önüne konulacak tarife ve listeler, tüketici tarafından kolayca görülebilecek, okunabilecek (makul bir süre incelemeye uygun) dijital veya elektronik pano veya tabela şeklinde olabilir.

HER HATA İÇİN FARKLI CEZA UYGULANACAKTIR.

İşletmelerde genellikle menü şeklinde kitapçık halinde verilebilen tarife ve fiyat listeleri, işletmenin giriş kapısının önünde örneğin menüde veya işletmenin tercih ettiği diğer şekillerde de yer alabilmektedir. tüketici tarafından kolayca görülebilmesi ve okunabilmesi şartıyla.

Teknolojinin getirdiği yenilikler doğrultusunda bazı işletmeler sadece QR kodlu menüler kullanmaktadır. Ancak bu uygulama tek başına yönetmeliğe uyum sağlamak için yeterli olmayacaktır. Bu uygulama tarife ve liste tutma zorunluluğunu karşıladığı şeklinde yorumlanmayacaktır. Fiyat tarifelerinin net bir şekilde görülebilecek şekilde yerleştirilmesinin yanı sıra ek hizmet olarak QR kodlu menü kullanılmasının da hiçbir sakıncası olmayacaktır.

Bakanlığın yazısına göre, bu kurallara uygun olarak yapılan kontrollerde uygunsuzluk tespit edilmesi halinde işletmelere idari yaptırımlar uygulanacak. Bu yıl uygulanacak ceza ise her ihlal için ayrı ayrı 2 bin 172 lira olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu