Ekonomi

Yüksek Hızlı Tren Yolculuğu Uçakları Solladı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun “Hızlı tren hizmet değildir, göçü hızlandırır” dediği Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattı Karamollaoğlu’nu yanılttı; Seyahatlerinde Yüksek Hızlı Treni tercih edenlerin sayısı, uçak tercih edenlerin iki katına çıktı.

Ankara-Sivas arasında 26 Nisan 2023’te açılan Yüksek Hızlı Tren sınırında beklenenin üzerinde yolcu yoğunluğu yaşanıyor. Açılış töreni öncesinde depremzedeleri taşımak üzere hizmete giren hatla birlikte, Sivas-Ankara arası yolculuk süresi konvansiyonel trenle 12 saat, otomobille 5 saat sürerken, Yüksek Hızlı Tren ile 2,5 saate düşürüldü. İlk etapta karşılıklı 4 uçuş düzenlenirken, geçtiğimiz aylarda karşılıklı uçuş sayısı 8’e çıkarıldı. Uçuş sayısı iki katına çıkmasına rağmen yolcular hâlâ bilet bulmakta zorlanıyor.

uçağı geçti

Seyahatlerinde Yüksek Hızlı Treni tercih edenlerin sayısı her geçen gün artarken, Temmuz ve Ağustos aylarında Yüksek Hızlı Treni tercih edenlerin sayısı uçağı tercih edenlerin iki katına çıktı. Temmuz ayında Sivas’ta 45 bin 150 yolcu uçakla seyahat ederken, 77 bin 703 yolcu da Yüksek Hızlı Treni tercih etti. Ağustos ayında 42 bin 150 yolcu uçakla seyahat ederken, 84 bin 183 yolcunun tercihi Yüksek Hızlı Tren oldu.

Karamollaoğlu yanıldı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 13 Mayıs 2018’de Sivas’ta düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, hızlı trenin bir servis olmadığını, hızlı trenle birlikte Sivas’tan göçün hızlanacağını belirterek, şunları söyledi: “Sivas’ı o kadar koruduk ki artık hızlı treni getiriyoruz diyorlar. Mübarek hızlı trenin Sivas’a bir faydası olacak demeyelim, kolaylık diyelim. Nedir? Göçü hızlandıracak. Adam otobüsle gidip sorun yaşamak yerine trene binip biraz daha hızlı İstanbul’a gidecektir. Bu bir hizmet değil” dedi.

Daha ekonomik ve daha konforlu

Uçağa kıyasla Yüksek Hızlı Treni tercih eden yolcular, trenin uçağa göre daha ekonomik ve konforlu olduğunu belirtti. Kaan Selçuk Çetindaş isimli yolcu, “Tercihimin tek nedeni ekonomik olması. Uçağın ve hızlı trenin konforunun eşit olduğunu söyleyebilirim.”

Esra Gök isimli yolcu, “Hızlı trenle geldim. Yolculuğumuz keyifli geçti. Ankara üzerinden geldik. Normalde Antalyalıyım. Antalya’dan Ankara’ya geldik, Ankara’dan arkadaşımla buluştuk ve Sivas’a geldik. Hızlı trenle yolculuk çok keyifli ve hızlıydı. “Daha önce uçağa binmiştim, hızlı tren daha ekonomik” dedi.

Nildem Duman da, “Yolculuğum tatmin ediciydi. Memleketime geldim, memnunum. Trenin konforu iyiydi, hızlıydı. Bizi üzmedi. Muğla’dan Ankara’ya otobüsle geldim. Ankara’dan” , Hızlı trenle Sivas’a geldim. Daha az zaman aldı, daha ekonomikti.” “Daha iyiydi. Havaalanına gitmek de zaman ve ekonomi gerektiriyor” dedi. – SİVAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu