Haber

AB’den Türkiye ve ilgili ülkelere mülteciler için 7,6 milyar euroluk destek paketi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlendi Avrupa Birliği (AB) Başkanlar Tepesi Bitti. Zirvenin ardından sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildiride, AB ülkelerinin özellikle Ukrayna’ya mali desteklerini sürdürme kararı aldıkları belirtildi. MacaristanAB fonlarını alamamaktan şikayet edenler İtalyaVe YunanistanAB Komisyonu’na, AB gibi ülkelerin özellikle mültecilere yönelik mevcut uyum fonlarından nasıl daha fazla yararlanabileceğini araştırmak üzere yetki verildiği bildirildi.

Bildiride, Avrupa’nın karşı karşıya olduğu sistemsiz göç akışıyla mücadelede yer alan ülkelere işbirliği amacıyla mali destek sağlanmasına karar verildiği belirtildi. Türkiye’deki Suriyelilerbölge ülkeleri olmak üzere BalkanlarVe Afrika ülkelerineiçin kullanılacak 7,6 milyar euroBütçe hazırlanmasına karar verildiği açıklandı.

Deklarasyonda, “Bu, Türkiye ve daha geniş bölgedeki Suriyeli mültecilere destek de dahil olmak üzere, üçüncü ülkelerle etkili göç işbirliğinin sürdürülmesine yardımcı olacak. Daha önce AB Afrika Güven Fonu aracılığıyla yürütülen çalışmalara devam edilecek. Ayrıca, ortaklıklar ve göç yollarının finansmanı da dahil olmak üzere Batı Balkanlar, Güney komşular ve Afrika’nın desteklenmesine de yardımcı olacak.” ifadelerine yer verildi.

Kararın detaylarına ilişkin bilgi verilmezken, AB’nin bu bütçenin ne kadarını Türkiye’ye ayıracağı açıklanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu