Haber

Büyükşehir’in kurduğu modern seralardaki verim üreticiyi sevindirdi

Büyükşehirin yüzde 50’lik çağdaş sera ve sera naylon takviyesi hibesinden yararlanan üreticiler, yetiştirdikleri mahsulün kalitesinden ve veriminden oldukça memnun.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yüksek maliyetle modern seralarda üretim yapmak amacıyla üreticiler tarafından başlatılan “Sera Geliştirme Projesi” kapsamında çiftçilere yüzde 50 oranında çağdaş sera çatısı ve sera naylonu takviyesi hibesi sağladı. ürünleri ve gelirlerini artırmak. Bahar dönemi için hazırlıkları tamamlanan ve tamamlanan çağdaş seralar ve sera naylonları üreticilere teslim edildi.

SERA GELİŞTİRME PROJESİ
Büyükşehir tarafından Kocaeli genelinde Seracılık Geliştirme Projesi kapsamında çiftçilere yüzde 50 hibe ile anahtar teslimi çağdaş seralar ve sera naylonu takviyesi yapılıyor. Proje, il genelinde seracılığı yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda bahar dönemi için hazırlanan 50 adet modern sera ve 438 top sera naylonu üreticiler tarafından 281 çiftçiye ulaştırıldı. Ayrıca üreticilere 120 adet modern sera ve 1581 çiftçiye 2438 top sera naylonu takviyesi yapılmıştır.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN KATILIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın tarımın temel direklerinden biri olan “Sera Geliştirme Projesi” kapsamında kurduğu modern seralarda yetiştirilen mahsulün verimi ve kalitesi üreticilerin yüzünü güldürüyor. 2 blok 16 metre eninde 32 metre boyunda toplam 512 metrekare alana sahip modern seranın güçlendirilmesinin ardından yaklaşık 1000 dekarlık alanda yetiştirilen sebzelerin kalitesi ve verimliliği üreticileri memnun etti. Büyükşehir Belediyesi tarafından sıfırdan teslim edilen metrekare ve diğer 4 özelliği ile sera naylonu. Çalışmalar istenilen olgunluğa ulaştıkça seralarda hasat yoğunluğu yaşanır. Üreticiler domates, biber, salatalık, yeşil fasulye, patlıcan, kabak, marul ve maydanoz başta olmak üzere yılın 12 ayı birçok sebzeyi yetiştirebilmektedir.

KÖTÜ HAVA ŞARTLARINA DAYANIKLI

Bu proje ile çiftçiler, havalandırmaya uygun olmayan, bükümlü demirden imal edilen seralar yerine, modern, demonte galvaniz profilli, çift taraflı havalandırmalı ve bakımlı, hastalık ve zararlılarla mücadelesi kolay yüksek tünel sera sistemine sahip oluyor. Kurulan seralar kar, dolu, fırtına ve yağmur gibi zorlu hava koşullarına karşı mekanik direnci artırarak üretime katkı sağlar.

YÜKSEK VERİMLİ ÜRÜNLER
Destek olarak verilecek çağdaş seraların naylonunun 36 ay kullanım süresi vardır. Ayrıca UV + IR(LD) + EVA katkılı olup don riskini azaltır. Hastalık ve zararlıları minimumda tutan sera naylonları, ilaç sayısını azaltarak daha sağlıklı ve daha pahalı ürünlerin üretilmesini sağlar.

ÜRETİCİLER ÜRÜN ÜRETİMİNDEN MEMNUN

İzmit Dağköy Tarımsal gelişme kooperatif  Başkan Necla Sarı Akyazı:

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 hibe projesi kapsamında seramızı yaptırdık. Alır almaz hızla bir kıvırcık diktik. Şu anda 3000 bukle var. Hasata başladık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma ve çiftçiye yaptığı takviyeler çok değerli. Biz de bu zeminden faydalandık. Büyükşehir sayesinde seramızı çok rahat kurduk. Kıvırcıkları iki dönem çıkaracağız sonra domates ekeceğiz. Eserler her zaman çağdaş seralarda hasat edilebilir. Dışarıda eser üretmek çok zorlaştı. İklim değişikliği bizi de etkiledi. Kuraklık, dolu, şiddetli yağışlar ve rüzgarlarda büyümek çok zordur ama serada her şey daha kontrollüdür. Burada ilaç ve kimyasal gübre kullanmıyoruz. Sera üretimi gerçekten çok maliyetli. Aynı zamanda çiftçiyi gerçekten geliştirir. İster sera naylonu olsun, ister diğer parçalar olsun çok sağlam ve sağlıklıdır. Takviyesi için liderimize teşekkür ediyoruz.”

Genç yapımcı Talha Yasin Özcan:

“Ben Kandıralıyım, 24 yaşındayım. Ben bir peyzaj teknisyeniyim ve peyzaj mimarlığı okuyorum. Biz babadan çiftçiyiz. Süs bitkileri yetiştiriyoruz. Ayrıca kendimize yetecek kadar organik sebze yetiştiriyoruz. Önce bukleleri ektik ve çok güzel sonuçlar aldık. Verimlilikten memnunuz. Çağdaş seradan çok memnunuz, hem önden hem yandan havalandırması var. Çok sağlam malzemeden yapılmıştır. Özellikle karda çarpma sorunu yaşayacağımızı düşünmüyorum. Büyükşehir belediyesinin yüzde 50 hibeli çağdaş sera projesinde yer aldığım için çok mutluyum. Büyükşehir bu bahiste çiftçilerimize büyük bir destek veriyor. Gübre bir yakıt tabanı sağlar. Büyükşehir, çiftçinin gelişmesi için elinden gelen desteği veriyor. Liderimiz Tahir Büyükakın’a desteği için çok teşekkür ederim. Onu seramıza davet ediyorum. İnşallah Önderliğimizle birlikte hasat edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu