Ekonomi

Elon Musk Twitter’daki kıdem tazminatı anlaşmazlığına ilişkin davayı kazandı

Tesla’nın (NASDAQ:TSLA) CEO’su ve eski adıyla Twitter yeni adıyla X olarak bilinen sosyal medya platformunun sahibi Elon Musk, işten çıkarılan çalışanlara en az 500 milyon dolar tazminat ödememekle suçlandığı bir davadan aklandı.

San Francisco’daki ABD Bölge Yargıcı Trina Thompson Salı günü verdiği kararda, söz konusu iddiaların “devam eden bir idari planın” parçası olmadığı için federal Çalışan Emeklilik Gelir Güvenliği Yasası’nın (ERISA) yetki alanına girmediğine hükmetti.

Dava, Courtney McMillian ve Ronald Cooper adlı iki eski Twitter çalışanı tarafından açılmıştı. McMillian Twitter’ın ücret ve sosyal haklarının denetlenmesinden sorumluyken, Cooper operasyon müdürü olarak görev yapıyordu.

Musk’ın Ekim 2022’de Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasının ardından, işten çıkarılan çalışanlara sunulan kıdem tazminatının, Twitter’ın 2019 kıdem tazminatı planının aksine, herhangi bir fayda olmaksızın yalnızca bir aylık ücret olduğunu iddia ettiler. Bu orijinal plan, çalışanların satın alma sonrasında işten çıkarılmaları halinde, her hizmet yılı için bir haftalık ücrete ek olarak iki ila altı aylık ücret vaat ediyordu.

Yargıç Thompson, ERISA’nın Twitter’ın satın alma sonrası kıdem tazminatı planı için geçerli olmadığını, çünkü bu planın talepleri bireysel olarak inceleme ya da sağlık sigortası veya yerleştirme hizmetleri gibi genişletilmiş faydalar sunma sürecini içermediğini belirtti. Bunun yerine, plan sadece vaat edilen nakit ödemeleri içeriyordu.

Davacılara, yeni taleplerinin ERISA tarafından yönetilmemesi koşuluyla, şikayetlerini değiştirme fırsatı verildi. McMillian ve diğerleri v. Musk ve diğerleri başlıklı dava, ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde 23-03461 dava numarasıyla açıldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu