Haber

İbb, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro İnşaatına Başladı.

Haber: OKTAY YILDIRIM – Kamera: ADEM KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 5 ilçeden geçecek 10 istasyonlu, 18,5 kilometre uzunluğundaki Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro sınırının tünellerini delecek 2 TBM makinesini şantiyeye indirerek hafriyat çalışmasını başlattı. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Yaklaşık 18 yıl önce ‘Başladık, başlıyoruz’ denilen bir işin 22-23 yıl sonra bitirilmesi, İstanbul için büyük talihsizliktir. Büyük bir kayıptır. Böyle olmamalı ve biz bugün, günde 9 milyona yakın insanı toplu taşımada taşıyoruz” dedi.

İBB, 2017 yılında ihaleye çıkan, fakat finans yetersizliği nedeniyle imaline hiç başlanmayan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro sınırının tünellerini delecek 2 TBM makinesini, Küçükçekmece Atakent Mahallesi’ndeki Tema Park İstasyonu’ndaki şantiyeye bugün indirdi. 5 ilçeden geçecek 10 istasyonlu, 18,5 kilometre uzunluğundaki sınırın birinci etap kazılarını yapacak TBM makinelerinin şantiyeye indirilişi için düzenlenen merasime, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin, Küçükçekmece Belediye Lideri Kemal Çebi ve Esenyurt Belediye Lideri Kemal Deniz Bozkurt de katıldı.

İmamoğlu, İstanbul’un batısında bulunan ve yoğun nüfus barındıran ilçelerin metro konusunda en mağdur konumda olduklarını söyledi. İmamoğlu, şöyle konuştu:

“3,5 MİLYONUN YAŞADIĞI BÖLGEDE YAŞAYANLARA, RAYLI SİSTEM OLMADAN ZULÜM ÇEKTİRİRSİNİZ: Bölge için metro planlama tarihinin 2004 yılına kadar giden bir geçmişi var. Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Başakşehir’in bir kısmını içine alan alanda yaklaşık 3,5 milyon kişi yaşıyor. Böylesi bir alan raylı taşıma olmadan kentle bağını kurarsa oradaki insanlara büyük zulüm çektirirsiniz. O bakımdan gelir gelmez bu işleri ele aldık. Mahmutbey-Esenyurt çizgisi, çok değerli bir çizgi. Misyonu aldığımızda ne acı ki bu çizginin ne şantiyesi vardı ne de projesi tamdı. Bu türlü devraldık. Yüklenici firmamız burada. Bizler buradayız. Neyi aldıysak onu anlatıyoruz. Tümden bu projeyi, tabiri caizse yine tahlil etti arkadaşlarım ve toparladı, uygulanabilir hale getirdi. Bu, önemli bir vakit aldı. Sonra firmamızla oturduk, ‘Ne yaşadınız’ dedik. Şunu yaşadılar. 2017 yılında, yani seçimden yaklaşık 2 yıl evvel ihalesi yapıldı buranın lakin o dediğim haliyle yapıldı.

2020 YILI SONUNDA 220 MİLYON AVROLUK BİR KAYNAK SAĞLADIK: Biz, buraya 2020 yılı sonunda 220 milyon avroluk bir kaynak sağladık ve başlangıç yaptık. Projeyi üç etapta ele aldı arkadaşlarım. Evvel, projenin uygulanabilirliğini kaybeden dizaynlarını sıfırdan yaparak başladık. İkinci etapta, Atatürk Mahallesi-Toplu Konut Tema Park ve Yasal Sultan Süleyman Hastane istasyonlarından oluşan 7 kilometrelik, 4 istasyonluk M7 sınırının da devamı niteliğindeki kesitin imalatına başladık. Alışılmış bir de bunun ikinci kısmı var. Tahtakale-Bahçeşehir-Esenkent-Ardıçlı ve Esenyurt istasyonları. Yaptığımız çalışmada ikinci sınır çok kıymetli, temel batıya geçişi sağlayacak ikinci kısmı çok değerli. Bununla ilgili de gereksinim duyulan ek finansman için Mayıs 2022’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na borçlanma talebimizi ilettik.

ÖYLE ENGELLEMELER, O DENLİ EZALAR YAŞIYORUZ Kİ BAZEN İNSAN UTANÇ DUYUYOR: Avrupa ülkelerinin 3-3,5 milyon nüfuslu birtakım kentlerinde, İstanbul’da bulunan raylı sistemden uzun metro hatları var. Öyle engellemeler, öyle sıkıntılar yaşıyoruz ki bazen insan utanç duyuyor. Bu meseleye, Ekrem İmamoğlu meselesi ya da Ekrem İmamoğlu’nun devrinin sıkıntısı ya da öncesinin, sonrasının eklentisi üzere bakmayacağız. Bu sorun, İstanbul’un en temel sorunu. O bakımdan her kurum, ‘Ya ben ne yapabilirim, en süratli bunu nasıl halledebilirim’ diye düşünmeli. Söylemekte sıkıntı görmüyorum. Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ndeki bir durak yeri sıkıntısı için arkadaşlarımın kaç ay uğraştıklarını biliyorum. Esasen biz kaynak arıyoruz bir metro durağı için. İşte ‘Yok durak yeri veririz, vermeyiz; veririz ama işte şu kadar hastane yapın bize’. Güya biz, gökten para yağıyor, metro çizgisini da gümbür gümbür yapacağız. Biz halbuki uzun vadeli borçlanabilmenin eforu içerisindeyiz. Metro üzere maliyetli işleri vadeli borçlanıp tasarlamadan yapmanın imkansız olduğunu hepimiz biliyoruz.

18 YIL EVVEL ‘BAŞLIYORUZ’ DENİLEN BİR İŞİN 22-23 YILDA BİTİRİLMESİ İSTANBUL İÇİN TALİHSİZLİK: Baktığınızda, bugüne dönük konuştuğumda, yaklaşık 18 yıl evvel ‘Başladık, başlıyoruz’ denilen bir işin 22- 23 yıl sonra bitirilmesi, İstanbul için büyük talihsizliktir. Büyük bir kayıptır. Bu türlü olmamalı ve biz bugün, günde 9 milyona yakın insanı toplu taşımada taşıyoruz. Yani Londra’nın nüfusu kadar insan taşıyoruz günde ama Londra’nın, İstanbul’un 3 katı metrosu var. 650 kilometrelere yaklaşan, 2030 hedefimizden bahsetti Pelin Hanım. Çok önemli. Bizim acilen orayı yakalamamız lazım. Acilen, durmadan, tam gaz. Yani Cumhurbaşkanlığı imzasıymış, Maliye ve Hazine Bakanlığı’ymış, yok Ulaştırma Bakanlığı’nın proje onayıymış; metro önüne geldi mi ‘Ben ne yaparım’ diye bakması lazım. Az önce söylediğim şekilde ihale yapılan bir projeyi yaşamış birisi, bizim Beylikdüzü-Sefaköy hattımızda yaptığımız projenin eksikliklerini televizyonlara çıkıp anlatıyor. Yani böyle engellemeler, böyle anlamsız süreçleri yaşadık, yaşıyoruz ama aşacağız.

RAYLI SİSTEMLER MİLLİ BİR MESELE: Raylı sistemler, milli bir mesele. Az önce gösterilen fotoğraf, çağdaş bir görüntüdür. HIZRAY’ın bağlanması, buradan Beylikdüzü-Esenyurt Meydanı’na erişen bu hattın Saadetdere’ye erişmesi ve Beylikdüzü TÜYAP sınırıyla birleşmesinin; HIZRAY ile Beylikdüzü’nden, Esenyurt’tan geçip 13 tane metro çizgisini keserek Sabiha Gökçen’e 52 dakikada erişmesinin, bu şehir adına çok faydası var. Yani şehirdeki kentleşmenin, yaşam kalitesinin, kuzeyi zorlayan bir şehir değil de kendi içinde mutlu bir şehir. Yani bu şehri biz 30-35 milyonluk kent yapamayız. Kanal İstanbul veya onun gibi ucube işler. Yeni bir 2-3 milyon daha nüfus, onun altyapısı, onun metrosu, onun alabora edeceği düzenler, sistemler; hiç bunları konuşmuyoruz. O bakımdan attığımız her iyi adımın, İstanbul’un geleceğine yük değil yükü hafifleten adımlar olması kuraldır. Böylesi bir kentte çocuklarımız ve gençlerimiz yaşamak istiyor. Öbür türlü anlatılan bir kentte yaşamak istemiyor. Bu çok net. O bakımdan bunu başardığımızda çok daha hoş, memnun insanların yaşadığı, kolay erişilebilirliğin olduğu, hayat kalitesinin yüksek olduğu bir kent var ederiz.

GÖREVE GELDİĞİMİZ GÜNDEN BU YANA 29,9 KİLOMETRELİK METRO SINIRINI İSTANBULLULARIN HİZMETİNE SUNDUK: Siyasi engellemeler ve ekonomik krize karşın metro imalinde çok önemli adımlar attık. Üretici fiyat endeksinin yıllık artışının yüzde 150’ye yakın olduğu bir ülkede maliyetlerle boğuşurken bir yandan iş yapmaya, bir yandan kredi imkanları sağlamaya, bir yandan döviz artışının getirdiği yüke karşın bu finansmanı dengeleyip borçlarını ödemeye ve tıpkı vakitte yeni projelerle ilgili de -başta HIZRAY olmak üzere- en mert bir biçimde, bugüne kadar biriken o açığı kapatmak ismine gece-gündüz demeden çalışarak; kasanın, milletin kasasının, milletin bütçesinin israfı engelleyip tasarrufu önceleyen ve bol bereketli olmasını sağlayan bir idare olmaya uğraş ediyoruz. Misyona geldiğimiz günden bu yana 29,9 kilometrelik metro sınırını İstanbulluların hizmetine sunduk.

BU YILIN SONUNDA DUDULLU-BOSTANCI ÇİZGİSİ GELİYOR: Artık Dudullu-Bostancı sınırı geliyor; 14,5 kilometre. Bu yılın sonunda, aralık ayının sonunda onu açacağız. Çok bedelli bir sınır. O da aslında Anadolu Yakası’nın kuzey-güney ekseninde vatandaşları Dudullu-Ataşehir- Kozyatağı ve Bostancı ile denize ulaştırıyor aslında. Hasebiyle denize ulaştığında, deniz ulaşımını oradan yaymaya başlayacağız. Tekrar Mecidiyeköy-Yıldız kısmını açarak Beşiktaş kısmını de Yıldız İstasyonu ile bir arada Mecidiyeköy sınırına bağlamanın keyfini bu yıl bitmeden yaşayacağız. Süratlice 3 yıl içerisinde, 46-47 kilometreleri konuşan bir belediye olacağız. Bundan gurur ve keyif duyuyoruz. Yeni temeller atmayı, yeni projeleri başlatmayı da metro üretimi açısından çok fakat çok önemsiyoruz. Allah mahcup etmesin. İnşallah daima birlikte sonucunu, bittiği günleri görmeyi diliyorum. Bu hatta muhtaçlık duyan, sınırın açılmasını heyecanla bekleyen hemşerilerimizin gözleri artta olmasın. Bugüne kadar ihmal edilmiş Esenyurt’umuzu, Beylikdüzü’müzü, Avcılar’ımızı, Büyükçekmece’mizi, Başakşehir’in Bahçeşehir bölümünü, hepsini selamlıyorum. İnşallah en yakın zamanda onları mutlu etmenin büyük gayreti içerisinde olduğumuzu iletiyorum.”

2017’DE İHALE EDİLDİ, HİÇ BAŞLANMADI

İhalesi 11 Temmuz 2017’de yapılmış olan toplam 18,5 km ve 10 istasyondan oluşan Mahmutbey- Bahçeşehir-Esenyurt metro hattının sözleşmesi, 21 Ağustos 2017 tarihinde imzalandı ve 5 Eylül 2017’de yer teslimi yapıldı fakat evvelki İBB idaresi, finansman bulunamaması nedeniyle sınırın üretimine başlayamadı. İmamoğlu başkanlığındaki yeni İBB idaresi, 2020 yılında yapılan dış kredi muahedesi ile projeye, 220 milyon euroluk kaynak sağladı. Sinirle ilgili proje ve ihale çalışmaları 11 Şubat 2021 tarihinde tekrar başlatıldı. Kabataş-Mecidiyeköy ve Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro çizgilerinin tamamlanmasının akabinde Esenyurt Meydan-Mahmutbey ortası seyahat mühleti 28 dakikaya, Esenyurt Meydan-Mecidiyeköy ortası seyahat müddeti bir saate, Esenyurt Meydan-Kabataş ortasındaki 42,6 kilometrelik kesimde ise seyahat mühleti 67 dakikaya düşecek. Çizgi tamamlandığında, Esenyurt-Kabataş ortasında 1,4 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu