Haber

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez güven oyu için parlamentoya başvurdu

İspanya’da 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerde ikinci büyük parti olarak ortaya çıkan Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) lideri ve görevdeki Başbakan Pedro Sanchez, Meclis’ten güvenoyu talep etti. azınlık sol koalisyon hükümeti.

Sanchez, Meclis’teki 350 milletvekilinin 176’sının salt çoğunluğunu alarak güvenoyu garanti altına almak amacıyla, hüküm giymiş ayrılıkçı Katalanlar için af yasası çıkarılması şartıyla Katalonya’da faaliyet gösteren iki siyasi partiden dış destek aldı. veya haklarında yasal işlem başlatılabilir. Oturum bu tartışmalarla başladı.

İspanya’da ayrılıkçı Katalanlara uygulanacak affa karşı ikinci haftasına giren ve 48 kişinin gözaltına alınıp serbest bırakıldığı PSOE binası önünde aşırı sağ grupların düzenlediği gösteriler, bölgeye taşındı. Bugün Meclis binasının etrafında.

Yaklaşık 1600 polisin görev yaptığı İspanya Parlamentosu çevresindeki tüm yollar barikatlarla kapatılırken, sadece akreditasyona sahip olanların geçişine izin verildi.

Parlamentonun ana girişine bakan iki sokak önünde toplanan kalabalık, İspanyol bayrağını taşıyarak, ayrılıkçı Katalanlar için aftan yana olan milletvekillerini “hainler” diye bağırarak protesto etti.

Sanchez, Meclis’te 1 saat 45 dakika süren konuşmasında, yasama döneminde kurulacak yeni hükümetin normal şartlarda 4 yıl sürecek programını anlattı.

Partisinin ayrılıkçı Katalanların affı için Meclis’e sunduğu yasa tasarısının “İspanya adına, İspanya’nın çıkarına ve İspanyollar arasındaki uzlaşmanın savunulması açısından önemli” olduğunu belirten Sanchez, şunları söyledi: “Af yasası onaylanacak. Tüm şeffaflığıyla, ışık altında, stenograflar altında. Bu 1978 Anayasası” “Bu ona bir saldırı olmayacak. Tam tersine onun gücünün ve geçerliliğinin bir başka örneği olacaktır.” Şeklinde konuştu.

Filistin devletinin hem İspanya’da hem de Avrupa’da tanınması için çalışacaklarına söz veren Sanchez, diğer vaatlerini ise şöyle sıraladı:

“Temel gıda ürünlerinde uygulanan KDV indiriminin Haziran 2024’e kadar uzatılması, kuraklık sıkıntısına karşı yeni tedbirler alınması ve tarımla geçinen ailelere yardım yapılması, ülkede son dönemlerde artan ruh sağlığı sorunlarına karşı psikolojik yardımın garanti altına alınması, tazminat garantisi verilmesi” Katolik Kilisesi içindeki kurumlarda cinsel taciz mağdurları.” “Bir fon oluşturmak, LGTB’lerin haklarını genişletmek.”

İspanya’da 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerde ikinci büyük parti olarak ortaya çıkan PSOE’nin lideri Sanchez, sol azınlık koalisyon hükümetini kurmak için Meclis’ten güvenoyu istedi.

Sanchez, partisi PSOE’den 121 oy, koalisyonun küçük ortağı Sumar’dan 31 oy, Katalan Cumhuriyetçi Solu (ERC) ve Katalonya Birliği’nden (Junts) 7’şer oy, EH Bildu’dan 6 oy, Katalonya Birliği’nden 5 oy aldı. Bask Milliyetçi Partisi’nin (PNV), Galiçya Milliyetçi Bloku (BNG) ve Kanarya Koalisyonu’ndan (CC) birer olmak üzere 179 milletvekilinin “evet” oyu ile yarın Meclis’ten güven oyu alması bekleniyor.

2 Haziran 2018’den bu yana İspanya’nın başbakanı olan 51 yaşındaki sosyalist lider Sanchez, üçüncü kez hükümet kurmak için Meclis’ten güven oyu alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu