Ekonomi

Sürdürülebilir tarım için Göksu Ovası ambalaj atıklarından arındırılıyor

Burcu KAYA

Silifke İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Gün, Göksu Nehri’nin taşıdığı alüvyonların oluşturduğu ovanın çevre ve tarım açısından çok değerli olduğuna dikkat çekerek, “Göksu Deltası Ovası, Akgöl’ü barındıran 14 RAMSAR alanından biridir. ve Paradeniz lagünlerinde bugüne kadar 332 kuş türü tespit edilmiştir. “Caretta Caretta” ve “Cheloniamydas” deniz kaplumbağaları ile Nil Kaplumbağaları ile Akdeniz foku, mavi yengeç ve levrek balıklarının üreme alanı olması açısından son derece değerlidir. . Bu özelliklerinin yanı sıra tarımsal üretimde verim ve kaliteye yadsınamaz olumlu etkisi olan Göksu Deltası Ovası’nın bal arıları için kışlama konumunda olması önemlidir.

Göksu Ovası’nda bir yılda üç eser alınabiliyor.

Ayrıca Yusuf Gün, Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 10’u endemik olmak üzere 507 bitki taksonunun bulunduğunu belirterek, tarımsal açıdan değerlendirildiğinde bu konuda yılda 3 eser alınabileceğini ifade etti. 110 bin dönümlük ova. Gün, “Ülkemizin çilek, limon, muz, sera domatesi ve çeltik üretiminin önemli bir bölümü ilçemizde bulunan bu ovada gerçekleşmektedir.

Bu doğa harikaları ve tarımsal başarılar beraberinde sorumlulukları da getirmektedir. Tarımsal üretimin olmazsa olmazı olan bitki koruma çalışmaları ile birlikte ambalaj atığı sorunu da ortaya çıkmaktadır. Bitki koruma ürünleri tehlikeli kimyasallar olduğu için ambalajları geri dönüşüm için kullanılamaz” dedi.

Yusuf Gün, çevre ve canlılar açısından son derece israf olan ambalaj atıklarının geçmişte yakma, toprağa gömme gibi yöntemlerle yok edildiğini ve rastgele etrafa atıldığını ve bunun çevre kirliliğine neden olduğunu söyledi. Gün, “Sürdürülebilir tarım için planlanan proje kapsamında üreticilerimiz ilaçlama sonrası oluşan bitki koruma ürünü ambalaj atıklarını dağıtıldığı konteynere atacak, ilçe belediyemiz de taşınmasını sağlayacak. çevreye zarar vermeden imha edilecekleri yere gönderirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu