Haber

Çorlu tren kazasının yeni ek raporu çıktı!

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – prof. Hüseyin Yıldırım, Doç. Hüseyin Onur Tezcan, Doç. İlker Ustoğlu, Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Kocabaş, Uzman Dr. Öğretim Üyesi Haluk Yılmaz ve Dr. Mehmet Ufuk Turan’dan oluşan altı kişilik Bilirkişi Heyeti, Bilirkişi Ek Raporunu Çorlu Tren Kazasına bakan Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi’ne 17 Temmuz 2023 tarihinde teslim etti.

Raporu değerlendiren CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygün, kazanın göz göre göre meydana geldiğinin Bilirkişiler Kurulu tespitleriyle doğrulandığını kaydetti.

“SUYU BOŞALTMAK İÇİN IZGARA BAKIMLI DEĞİL!”

Aygün, bilirkişi raporunda “Tren kazası; Ana havzadan suyu tahliye etmesi gereken ana menfezin yeterince bakımının ve temizliğinin yapılmadığına, yan havzadaki suyun tahliyesine yardımcı olan tıkalı perlatörün tespitinden kaynaklandığına dikkat çekti.

Ek Rapor’da yer alan “Menfez ve helezonların temizliğini kontrol etmek ve suyu tahliye edecek şekilde açık tutmakla görevli kişilerin bu yükümlülüğü yerine getirmemeleri, bu yükümlülüğün ihlali özen ve dikkat yükümlülüğüne aykırılık teşkil eder” tespitinin önemini anlatan Aygün, şunları kaydetti: Yükümlülüklerini yerine getirmedi ve buna dikkat etmedi” dedi.

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında “hava durumu tahminlerinin paylaşılmasına ilişkin protokol” bulunmadığının belirlendiğini vurgulayan Aygün, “Bu da ayrı bir ihmal” dedi.

TCDD’nin “yol bakım görevlisi sayısını azaltan ve gerek olmadığını savunan” iddialarının bilirkişi raporuyla da kanıtlandığını anlatan Aygün, “Bütün eleştirilerimizde haklıydık. Gerekli özen ve özen gösterilmiş olsaydı bu kaza yaşanmaz, 25 vatandaşımız ölmezdi.”

Aygün, Raporun sonuç bölümünde şu tespitlerde bulundu:

· TCDD ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında meteorolojik durum ve hava şartları konusunda uyum sağlanamadı. Sorumlu TCDD Ar-Ge birimi ve Risk Yönetimi müdürlükleridir.

· Demiryolu altyapısı ve sanat yapıları, üst yapı tadilatlarına uygun hale getirilmemiştir. Sorumlusu, altyapıdan sorumlu TCDD başkanlığıdır.

· Yol geçiş ve denetim görevlilerinin sayısı yetersizdir. Bu işçinin yeterli sayıda çalıştırılmamasından TCDD’nin ilgili başkanlığı sorumludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu