Ekonomi

Tesla Matthews’u batarya sırlarını çalmakla suçluyor

Elektrikli araç üreticisi Tesla, eski bir tedarikçisi olan Matthews International’a karşı, şirketi Tesla’nın batarya teknolojisine ilişkin ticari sırları kötüye kullanmak ve rakiplerine sağlamakla suçlayarak yasal işlem başlattı. Cuma günü ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde açılan davada, Tesla’nın 1 milyar doları aşacağına inandığı zararlar talep ediliyor.

Yasal işlem, 2019 yılında Tesla’ya üretim makineleri tedarik etmeye başlayan Matthews International’ın Tesla’nın kuru elektrot batarya üretim süreciyle ilgili özel bilgileri uygunsuz bir şekilde paylaştığı iddialarını takip ediyor. Pil hücrelerinin verimliliğini ve kapasitesini önemli ölçüde artırırken aynı zamanda pil üretim tesislerinin boyutunu, maliyetini ve çevresel ayak izini azalttığı iddia edilen bu teknoloji Tesla’nın stratejisi için çok önemli.

Şikayette Matthews’un Tesla’nın gizli inovasyonlarını bu ticari sırları içeren makineler satarak rakip şirketlere ifşa etmekle kalmadığı, aynı zamanda Tesla’nın tescilli teknolojisini yanlış bir şekilde kendisininmiş gibi sunan patent başvuruları yaptığı ve böylece hassas Tesla bilgilerini ifşa ettiği belirtiliyor.

Tesla mahkemeden Matthews’un ticari sırlarını daha fazla kullanmasını engellemesini ve ilgili patent başvurularını Tesla’ya devretmesini talep etti. Şirket ayrıca iddia edilen ihlal için maddi tazminat da talep ediyor.

Bugün itibariyle Matthews International temsilcileri ve Tesla’nın hukuk ve iletişim personeli konuyla ilgili yorum yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

sabanozu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu