Teknoloji

Türk Bilim Adamının Geliştirdiği Biyosensörler Kalp Krizi Riskini 15 Dakikada Teşhis Ediyor

Biyosensör teknolojileri üzerine çalışan Prof. Dr. Mehmet Lütfi Yola, kalp krizi ve türevli hastalıkları sadece 15 dakikada teşhis edebilen biyosensörler geliştirdi. Türk biliminin ve insanlığının bu keşfi özellikle tıp dünyasında ilgi gördü.

prof. Mehmet Lütfi Yola’nın geliştirdiği Dr. Biyosensörler 40’a yakın hastalığı teşhis edebiliyor.

Kan, idrar ve vücut sıvılarını nano ölçekte analiz eden biyosensörler, hastalıkları tespit ediyor. Kalp krizi, akciğer kanseri gibi farklı hastalıkları erken tespit edebilen bu sensörler sayesinde bir haftalık dinlenme süresi 15 dakikaya iniyor.

Biyosensörler hastalıkları nasıl teşhis edebilir?

prof. Dr. Mehmet Lütfli Yola, kalp krizi teşhisi üzerine geliştirdiği biyosensörlerin çalışma prensibini şu şekilde açıklıyor:

“Bunları yaparken öncelikle belirli analitik yöntemler kullanarak biyosensörü tasarlıyoruz. Daha sonra değerli hastalıkların teşhisi için bu sistemleri mümkün olduğunca hazırlıyoruz. Bunlardan biri kalp krizidir. Kalp krizi öncesi yükselen troponin seviyesini anlık ve seçici bir şekilde tespit edebilirsek dolaylı olarak kalp krizi riskini ortaya çıkarmış oluyoruz. Bunun için troponin sensörleri yaptık. Ardından akciğer kanserinde kullanılabilecek bir elektronik kimyasal biyosensör tasarladık. Son yıllarda çeşitli kanser türleri üzerinde meme kanseri, pankreas kanseri gibi değerli hastalıklar için biyosensörler geliştirdik ve tasarladık.’

Türk bilim insanının geliştirdiği bu biyosensörler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu